Vzkaz Trumpovi. EU nebude o klimatické dohodě znovu jednat

19. června, 14:34 - čtk
19. června, 14:34

Členské země Evropské unie dnes potvrdily, že budou dál naplňovat klimatickou dohodu z Paříže. Od globální dohody se počátkem měsíce rozhodla odstoupit administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ministři životního prostředí zemí unie z dnešního jednání v Lucembursku vzkázali, že pařížská dohoda odpovídá svému účelu a nelze o ní znovu jednat.

Prezident Trump, když odstoupení USA od dohody oznamoval, ohlásil snahu vyjednat nový dokument, který by byl z jeho pohledu „spravedlivější“. Ministři dnes upozornili, že dohoda, ačkoliv má velké ambice, nabízí „všem stranám zvolit si vlastní cestu a přitom přispět k cílům, jejichž účelem je boj proti změně klimatu“.

Český ministr životního prostředí Richard Brabec po jednání v Lucemburku řekl, že negativní evropské hodnocení kroku Spojených států není žádným překvapením. „Dneska takřka jednomyslně zazněly hlasy, které říkají, že Evropa nejenže to nesmí vzdát, ale naopak musí svou pozici posílit a stát se lídrem toho procesu,“ uvedl. Odchod Spojených států z dohody je ale podle něj nepříjemný, vypadává tak druhý největší znečišťovatel a také jeden z největších budoucích sponzorů akcí pro snižování emisí v chudých rozvojových zemích. „Nemá smysl zastírat, že to je nepříjemné, ale neznamená to zánik dohody,“ vysvětlil ministr.


Přečtěte si, jakou reakci Trumpovo rozhodnutí vyvolalo:

Vzpoura proti Trumpovi. Americká města zůstanou součástí klimatické dohody


EU podle dnes přijatých závěrů ministerského jednání „hluboce lituje“ rozhodnutí Spojených států a naopak vítá „četná rozhodná prohlášení“ zemí - od největších ekonomik po malé ostrovní státy - hodlajících dohodu dál naplňovat. Unie podle ministrů podporuje OSN a je odhodlána a připravena dohodu uzavřenou v Paříži provádět. Země EU dnes připomněly „zvláštní odpovědnost největších ekonomik, na něž připadá přibližně 80 procent globálních emisí“.

Unie proto hodlá posilovat svá stávající partnerství a také uzavírat partnerství nová. Mezi naše partnery bude patřit řada podniků, regionů, měst, občanů a společenství, kteří vyjádřili podporu pařížské dohodě a přijímají ambiciózní opatření v oblasti změny klimatu, upozornili dnes ministři.

Unie se už po oznámení Spojených států dohodla na užší spolupráci v klimatické oblasti například s Čínou. Dnes ministři uvedli, že svět může dál počítat s evropským vedením v boji proti změnám klimatu, ve snaze udržovat zvýšení celosvětové průměrné teploty na úrovni výrazně nižší než dva stupně Celsia ve srovnání s úrovní před průmyslovou revolucí a ve snaze o omezení nárůstu teploty na nejvýše o 1,5 stupně Celsia.

Pro Českou republiku se podle Brabce odchodem Spojených států nic nemění. „My teď spíš řešíme náš vnitřní boj,“ připomněl ministr situaci, kdy v parlamentu ODS blokuje ratifikaci dohody z Paříže. „Senát už ratifikaci schválil. Je to skutečně na Poslanecké sněmovně. My uděláme všechno pro to, aby Česká republika ještě v mandátu této vlády a této sněmovny pařížskou dohodu schválila,“ uvedl.

Čtěte také:

Trump podle vědců nepochopil studii o dopadu pařížské dohody

Vzpoura proti Trumpovi. Americká města zůstanou součástí klimatické dohody

CO2 ke globálnímu oteplování zásadně nepřispívá, tvrdí Trumpův hlavní ekolog


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít