Vzdejte se mandátu, vyzývá ČSSD svého plzeňského hejtmana Bernarda - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vzdejte se mandátu, vyzývá ČSSD svého plzeňského hejtmana Bernarda

,
Vzdejte se mandátu, vyzývá ČSSD svého plzeňského hejtmana Bernarda
Zdroj: Michael Tomeš - Mladá fronta

Plzeňský hejtman Josef Bernard se minulý týden rozhodl opustit ČSSD, za kterou byl zvolen v posledních krajských volbách. Vedení strany v Plzeňském kraji ho teď vyzvalo, aby se vzdal mandátu krajského zastupitele. To Bernard odmítl. Vlastní strana ho tedy chce odvolat alespoň z postu hejtmana.

„Vedení ČSSD Plzeňského kraje vyzývá Josefa Bernarda, aby se vzdal mandátu zastupitele, který získal na kandidátce sociální demokracie jako její člen. Jen tak lze podle nás férově a morálně celou věc vyřešit,” usnesly se špičky krajské sociální demokracie s tím, že Bernardovo stanovisko očekávají do konce týdne. 

Měl by se hejtman Josef Bernard vzdát mandátu?

„V případě, že se Josef Bernard nevzdá mandátu zastupitele, očekáváme, že bod odvolání hejtmana bude zařazen na jednání Zastupitelstva Plzeňského kraje,” vyplývá ze schváleného usnesení krajské ČSSD.

Josef Bernard ale rezignovat na post krajského zastupitele nehodlá. „Dodržím, co jsem slíbil. Nabídnu tedy svou funkci hejtmana k dispozici,” řekl týdeníku Euro Bernard. Ale necítí povinnost odejít i ze zastupitelstva. „Nebyl jsem zvolen jen za ČSSD. Dostal jsem spoustu preferenčních hlasů. A je otázka, jak by ty volby v roce 2016 pro ČSSD dopadly, kdybych nebyl jejím lídrem,” doplnil Bernard. 

Bernarda do sociální demokracie přivedl někdejší první místopředseda strany, exministr vnitra a nynější šéf krajské ČSSD Milan Chovanec. „Je mi to samozřejmě líto. Lidsky rozumím tomu, co udělal. Ale musí pochopit, že ho strana, kterou opustil, vyzve ke vzdání se mandátu, což odmítl. Je ale otázka, jestli se vůbec najdou hlasy k jeho odvolání z funkce hejtmana,” pochybuje Chovanec o tom, že se ČSSD podaří svého bývalého člena odvolat. 

Bernard už několik měsíců jedná o spolupráci s hnutím STAN, které mu nabídlo pozici lídra v nadcházejících krajských volbách. Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka by byl hejtman pro Starosty určitě posilou a svými hodnotami do tohoto hnutí patří.

Vzdejte se mandátu, vyzývá ČSSD svého plzeňského hejtmana Bernarda
4.1 (82%) 10 hlasování
Diskuze