Vysvětlete nákup neprůstřelných vest, žádá ČSSD Babišovo ANO - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vysvětlete nákup neprůstřelných vest, žádá ČSSD Babišovo ANO

, čtk,
Vysvětlete nákup neprůstřelných vest, žádá ČSSD Babišovo ANO
Zdroj: ČTK

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) musí vysvětlit nákup neprůstřelných vest pro vojáky, žádá předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Reagoval na informace, podle nichž dostalo ANO od vítězné firmy finanční dar. Podle Stropnického není mezi výběrovým řízením a darem žádná souvislost. Andrej Babiš nařídil okamžité vrácení daru.

„Ministr Stropnický musí vyvrátit veškerá podezření. Toto zavání praktikami, které tak hlasitě v médiích kritizoval,“ napsal dnes na twitteru místopředseda ČSSD Hamáček.

Balistické vesty od české firmy Argun stály 255 milionů korun. Sobotní deník Právo uvedl, že začátkem loňského října, v době, kdy na ministerstvo vybíralo ze čtyř nabídek, poslal majitel firmy Argun Stanislav Petr na účet hnutí 200 tisíc korun.


O zakázce na neprůstřelné vesty Argun čtěte více:

Armádě došla trpělivost. Rozvázala smlouvu se Zbrojovkou

Obrana zaplatí 210 milionů korun za české vesty Argun

 Cvičení vojenské policie


„Tato informace je pro mě nová. Nemohu ovlivnit, kdo a kdy se rozhodne poskytnout hnutí sponzorský dar. Představa, že by to ovlivnilo zakázku, je scestná. Rozhodovala nezávislá komise a vítězná společnost podala nejlepší nabídku,“ sdělil Právu Stropnický.

„Nařídil jsem, aby hnutí okamžitě vrátilo dar panu Stanislavu Petrovi. A požádal jsem kolegy, aby příště lépe prověřovali naše dárce,“ napsal Babiš na twitteru.

Společnost Argun dodá armádě 5500 neprůstřelných vest, smlouva byla podepsána začátkem března. Dodávky se uskuteční do roku 2020, první ještě letos.


Přečtěte si o dlouhodobé situaci české armády ohledně výstroje a výstroje:

Armáda trhanů. Čeští vojáci si výstroj musí kupovat sami

Česká armáda má velké oči: řadu nákupů musí kvůli financím osekat

Obrněné vozidlo Pandur