Vyšší sankce pro operátory. Sobotka slíbil nové pravomoci regulátora - Euro.cz

Přihlášení

Vyšší sankce pro operátory. Sobotka slíbil nové pravomoci regulátora

, čtk,
Vyšší sankce pro operátory. Sobotka slíbil nové pravomoci regulátora
Zdroj: Tomáš Novák, Euro

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce ve Sněmovně zrychleně prosadit novelu zákona o elektronických komunikacích, kterou by měl příští týden předložit vládě ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Po dnešní schůzce s Mládkem a šéfy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) premiér novinářům řekl, že návrh by měl rozšířit pravomoci ČTÚ, který by nově směl místo současných 20 milionů udělit sankci do 50 milionů korun.

Výsledkem dnešní schůzky byla dohoda, že Mládek do novely, která se soustředí na zkrácení přechodu zákazníka k jinému operátorovi na deset dní a přechod na nový standard DVB-T2, vloží pravomoc ČTÚ udělovat sankce za nedodržování podmínek přidělení frekvence. „To je nový delikt, který úřad nemohl dosud posuzovat,“ řekl Sobotka.

Současně by se měla podle premiéra zvýšit maximální výše udělené pokuty ze 20 milionů korun. „Zvýšili bychom ji na 50 milionů s tím, že ji lze uložit opakovaně, celkově by se tak mohla zvýšit až na 100 milionů korun,“ řekl. ÚOHS by podle premiéra mohl řešit situaci s mobilními daty na základě analýzy, kterou nejpozději do května zpracuje ČTÚ. „Podstatný bude výsledek této analýzy,“ dodal premiér.

Předseda ČTÚ Jaromír Novák by si uměl představit lepší výsledek. „Ale lepší něco, než nic. Náš původní návrh byla možnost stanovit pokutu procentem z obratu,“ dodal.

Brzda podnikání

Podle společnosti T-Mobile budou vyšší pokuty brzdit zavádění nových technologií do Česka. „Vysoké pokuty, které stát a EU stále častěji uvalují na soukromé subjekty, brzdí inovace a podnikání, protože v atmosféře strachu se podniká jen velmi obtížně. Inovace jsou přitom spojeny s vyšší mírou rizika než zavedené, rutinně vykonávané činnosti či oblasti, v nichž je míra investic řádově nižší,“ řekla ČTK mluvčí operátora Martina Kemrová.

Podobně se vyslovila společnost O2. „Český regulátor má už v současné chvíli k dispozici stejné nástroje jako jiní regulátoři ve zbytku Evropy, včetně pokut. Jejich zvyšování proto podle našeho názoru situaci nijak nezlepší. O2 už v minulosti několikrát ukázalo, že se nebojí provádět razantní změny, které významně posouvají celý trh. Podobné změny ale rozhodně není možné provádět v regulačním prostředí, které na trhu v posledních letech panuje,“ uvedla mluvčí Lucie Pecháčková.

Naopak konkurenční Vodafone návrh uvítal. „Vítáme zájem pana premiéra na funkční konkurenci na mobilním trhu. Vodafone dlouhodobě upozorňuje na problémy se sdílením sítí dvou největších operátorů a na diskriminační přístup ke kmitočtům,“ uvedla mluvčí společnosti Markéta Kuklová.

Podle Sobotky Česko patří v Evropě mezi třetinu zemí, kde mají mobilní data nejdražší. Další tlak na snížení cen by podle něj mohlo přinést to, kdyby stát v souvislosti s přechodem na DVB-T2 nabídl k prodeji uvolněnou frekvenci 700 MHz a umožnil tak příchod čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora.

Kritika ODS a Babiše

ODS Mládka kritizuje, že hraje o zisky operátorů. „To hlavní, co mohlo přispět k rozvoji rychlého internetu v ČR, je 14 miliard z evropských fondů, které mělo ministerstvo vypsat na podporu výstavby optických sítí. Bohužel v tom ministr Mládek a jeho úřad naprosto selhali,“ uvedl Martin Kuba z ODS. Podobně Mládka kritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého ministr už tři roky pomáhá svým „kámošům“ u operátorů. Mládek to odmítá.

Čtěte dále:

Konec roamingu přijde už v červnu. EU se shodla na velkoobchodních cenách

Češi platí za neomezené tarify oproti EU až dvakrát tolik

Komentář: Česko není specifický trh. Volání je prostě předražené

Ilustrační foto

Diskuze