Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

OVB - Rok 2008 vs. 2018: Další krize může být pro Evropu ještě hlubší

Možná už to mnozí zapomněli, ale finanční krize naplno vypukla před více než deseti lety.…

Ministryně Nováková: Účastí na CIIE naše práce s českými firmami nekončí, ale teprve začíná

Česká republika se zúčastnila akce China International Import Expo (CIIE) v elitní…

Doručovací služby nezvládají nápor před Vánoci. Poradíme, jak balík doručit s jistotou včas

Každý rok se situace opakuje. Přepravci jsou zaplaveni balíčky a nestíhají. Čas doručení…

Vyšší efektivita i transparentnost. Žádosti o investiční pobídky bude nově schvalovat vláda

26. září, 12:50 - čtk
26. září, 12:50

Veškeré žádosti o investiční pobídky budou nově podléhat schválení vládou. Kabinet o tom rozhodl na svém dnešním jednání, když schválil návrh novely zákona, který státní pobídky pro investory řeší. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že v případě neschválení ministry nebude možné daným projektům investiční pobídku poskytnout. Novela by měla platit od poloviny příštího roku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání vlády uvedl, že stát měl systém investičních přehodnotit už dávno. „Od vzniku investičních pobídek v roce 2011 jsme poskytli daňovou výhodu ve výši 56 miliard korun,“ podotkl. „Zákon je koncipován jako automat, takže vláda ani nevěděla, že poskytujeme pobídky, odehrávalo se to na úrovni CzechInvestu a úředníků,“ dodal. Vláda dosud schvalovala jen velké strategické pobídky.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) uvedla, že přenesení rozhodování o poskytování investičních pobídek přímo na vládu znamená pozitivní posun v transparentnosti podpory konkrétních projektů. „Zároveň to dává vládě efektivní nástroj, jak orientovat případné investiční pobídky tam, kde to je skutečně potřebné. A přináší také, a to považuji za zcela zásadní, silný parametr veřejné kontroly nad tím, proč a komu má být investiční podpora státu poskytnuta,“ podotkla.

Po jednání kabinetu ministryně podotkla, že dnes naopak neprošel její návrh, aby předtím, než se budou připravovat investiční pobídky, byla zpracována analýza, na které by se podílela Hospodářská komora. „Moc mě to netěší, nicméně to bylo takto schváleno. Argumenty zaznívaly především ze strany legislativců, s tím, že je to nesystémové,“ dodala Nováková.


Přečtěte si komentář: Sýčkování na prosluněné stráni


Státní pobídky pro investory mají být podle novely nově směřovány na projekty s vyšší přidanou hodnotou a na projekty spojené s tvorbou kvalifikovanějších pracovních míst. Pobídky by také měly být snadněji dostupné pro malé a střední firmy. Zásadní změnou je i úprava výpočtu nových pracovních míst, která se nově budou počítat jen za místo realizace investiční akce. Taková úprava by měla usnadnit zejména podporu nevýrobních činností.

Novela má posílit mezinárodní konkurenceschopnost Česka, sníží se rovněž nároky na státní rozpočet. Ministerstvo průmyslu a obchodu očekává pokles počtu žádostí o investiční pobídky z výroby s nižší přidanou hodnotou. Výše nároků na státní rozpočet by měla klesnout na 3,13 miliardy korun ze současných 4,35 miliardy.

U podpory strategických investičních akcí se jako podmínky pro poskytnutí pobídky sníží minimální počet nových pracovních míst u technologických center na 70 při zachování minimální investice do majetku 200 milionů korun.

Pobídky mají nyní formu slevy na dani z příjmů firem, hmotné podpory na pracovní místo, hmotné podpory na školení a rekvalifikaci či hmotné podpory na pořízení dlouhodobého majetku. Mezi podporované oblasti patří zpracovatelský průmysl, technologická centra a centra strategických služeb. Od července 2014 je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech pro velké podniky 25 procent, u středních firem 35 procent a u malých 45 procent.

Změny v systému investičních pobídek mohou být provedeny až po schválení Evropskou komisí. Příslib investiční pobídky od státu získalo loni 74 investorských projektů a celková výše pobídek činila 10,7 miliardy korun.

Dále čtěte:

Hledá se nová dojnice. Vláda si ze státních firem vytáhne 16 miliard, Babišovi je to ale málo

Odhad příjmů rozpočtu je nadhodnocený, tvrdí výbor. Ministerstvo úpravu nechystá

Esej: Jak odtajnit ČEZko

Lov posledních partyzánů. Babišově čistce stále odolává Beneš


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Co můžeme čekat od kryptoměn v příštím roce?
10 případů, kdy nebudete mít nárok na slevu na děti
Hypotec?ni? sazby rostou nad 3 procenta
Auta
Retro: Tatra 700 byla ve své době nejrychlejším českým autem
Lifestylový Fiat Talento Shuttle by Irmscher
Galerie: Co byste si mohli koupit, kdyby vám po Vánocích zbylo opravdu hodně peněz
Scania – komunální nástavby
Polestar 1 slibuje nadprůměrné jízdní vlastnosti. Vyrábět se začne zhruba za půl roku
Technologie
Sportem proti stárnutí. Proč je pro naše zdraví důležitý aktivní pohyb?
Snapdragon 8cx: ARM procesor pro notebooky, poprvé mířící na vyšší TDP a výkon
Grafická karta do slotu pro SSD: firma Innodisk vyrábí GPU ve formě modulu M.2
Cnews FM: Microsoft ujíždí na Chromiu a Google se (ne)loučí s Hangouts [podcast]
První trailer na Avengers: Endgame (video s CZ titulky)
Hry pro příležitostné hráče