Výsadkáři explodoval minomet. Generálové raději zakázali střelby - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Výsadkáři explodoval minomet. Generálové raději zakázali střelby

,
Výsadkáři explodoval minomet. Generálové raději zakázali střelby
Zdroj: Profimedia.cz

Modernímu minometu za 3,4 milionu korun se během tréninkových střeleb vydula hlaveň. Nehoda se obešla bez zranění, její příčiny vyšetřuje komise. Ministerstvo obrany chce minomet reklamovat u španělského výrobce Expal.

„K vydutí hlavně u minometu došlo ve Vojenském újezdu Hradiště letos 21. dubna,“ potvrzuje Jan Šulc, mluvčí generálního štábu. V prostoru na Karlovarsku právě cvičili střelby výsadkáři z Chrudimi.

Příčiny nehody nyní vyšetřuje speciální komise a armáda nechce spekulovat, co se mohlo na novém minometu pokazit. Podle zjištění Eura je pravděpodobné, že se do zbraně dostal písek či jiné nečistoty. Právě ty pak ve většině případů způsobují neopravitelné vydutí hlavně.

Než komisaři dubnovou událost vyšetří, náčelník generálního štábu Josef Bečvář raději pozastavil střelby ze všech zbylých osmnácti španělských minometů MX2-KM, jež mají české jednotky k dispozici.


Obrana otálela se zakázkou na lanový systém. Spojenci se tak musejí Česku vyhýbat

 Havarovaný letoun maďarské armády na čáslavském letišti


Vzhledem k tomu, že ministerstvo nakoupilo zbraně teprve předloni v únoru, bude se snažit o reklamaci. Minomety i munice jsou stále v záruce.

Ministerstvo obrany chtělo techniku pořídit už v roce 2013. Tehdy ale dorazila jediná nabídka, a to od firmy Omnipol. Úředníci proto tendr zrušili. Při jeho opakování už využili služeb alianční agentury NSPA. V tomhle výběru uspěla španělská zbrojovka Expal, za 64 milionů korun dodala 19 zbraní MX2-KM, laserové zaměřovače či několik sad náhradních dílů.

O české armádě dále čtěte:

Obrana podepíše smlouvy na techniku za 750 milionů. Vybaví například gripeny

Vojsko si oddechlo. Neprůstřelné vesty dorazily

Tendr na helikoptéry: Američané se učí, jak vyslovit „Plamen“

Přečtěte si komentáře Ondřeje Stratilíka:

ANO vzkazuje: Dohodu jsme podepsali, teď ji porušíme. A co jako?

Politická akademie Martina Stropnického

Milošova pitva na Vítkově

Ondřej Stratilík