Vyhrocené demonstrace: v Hongkongu vzplály barikády - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vyhrocené demonstrace: v Hongkongu vzplály barikády

, čtk, red,

Hořící barikády, zápalné lahve, dlažební kostky, slzný plyn, vodní děla. Takový obrázek skýtala tento víkend místa v Hongkongu, kde se konaly další protivládní protesty. Podle médií demonstrovalo podstatně méně lidí než jindy, nicméně na intenzitě střetů s policií to zřejmě moc neubralo. Zatím nejsou informace o případných zraněných, ale přinejmenším několik demonstrantů bylo zadrženo.

V Hongkongu se demonstruje od června. Lidé nejprve protestovali proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování už správkyně Hongkongu Carrie Lamová slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jsou spojeny s požadavky vyšetřit údajné násilnosti policie při demonstracích, propustit zadržené a prosadit obecnější demokratické reformy.

Tuto sobotu demonstrace začaly pokojně povoleným protestem na předměstí Tuen Mun. Klidná manifestace se ale později zvrhla v potyčky, když její radikální účastníci začali házet na policisty kamení a zápalné lahve. Došlo i na spálení čínské vlajky stržené z vládní budovy, na ničení plotů a dopravních značek a jejich házení do kolejiště. Policie několik lidí zadržela.

Podobný vývoj měla i demonstrace u vlakového nádraží ve čtvrti Yuen Long. Původně měl protest vsedě připomenout útok desítek maskovaných mužů vyzbrojených holemi na protivládní demonstranty 21. července; zraněno tehdy bylo 45 lidí. Demonstranti se ale v sobotu kvůli uzavřenému nádraží shromáždili v přilehlém nákupním středisku a i tam po chvíli začaly létat zápalné lahve, na což policie reagovala slzným plynem a rozehnáním protestujících.

O zvýšení napětí ve městě se už ráno postarali stoupenci vlády v Pekingu, kteří zničili několik takzvaných Lennonových zdí. Jde o velké mozaiky složené z malých papírků, na nichž lidé v Hongkongu vyjadřují podporu prodemokratickým demonstrantům a nesouhlas s místní vládou.

Dnes nové střety s policií propukly před nákupním střediskem na předměstí Sha Tin, kde část radikálních demonstrantů předtím poničila stanici podzemní dráhy. V ulicích pak vzplálo několik barikád a na hlavy policistů znovu létalo kamení a dlažební kostky. Pořádkové síly odpověděly slzným plynem, díky němuž asi tisícihlavý dav rozdělily na menší skupiny, které pak pronásledovaly.

Ke střetům došlo mezitím i na dalších místech. Večer pak (odpoledne SELČ) policie zakročila proti radikální skupině ničící stanici podzemní dráhy Kwai Fong. Na stanici Kowloon zasáhlo asi 50 policistů proti stovce demonstrantů, kteří se rozutekli do přilehlého luxusního nákupního střediska v budově mezinárodní obchodního centra.

Úřady dnes omezily dopravu z centra Hongkongu na místní letiště kvůli obavám, že se demonstranti pokusí provoz rušného areálu zablokovat. Během dne ale nepřišly zprávy o výraznějších incidentech v letištních terminálech.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze