Všichni svléknout! Až na Andreje. Návrh evidence skutečných majitelů firem nahrává Babišovi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Všichni svléknout! Až na Andreje. Návrh evidence skutečných majitelů firem nahrává Babišovi

,
Všichni svléknout! Až na Andreje. Návrh evidence skutečných majitelů firem nahrává Babišovi
Zdroj: čtk

Navrhovaná podoba evidence skutečných majitelů firem obsahuje výjimku na míru šitou premiérovi. Schválit ji může s komunisty a SPD.

Česko je jednou z posledních zemí v Evropské unii, kde se stále nedozvíte, kdo vlastní některé firmy skryté v daňových rájích či za záclonou svěřenských fondů. Do současného rejstříku majitelů společností zatím mají přístup jen úřady, advokáti nebo banky. Napravit to má nová veřejná evidence skutečných majitelů. Zákon, který ji zavádí, už schválila vláda. Ovšem pouze hlasy ministrů hnutí ANO. V příštích týdnech o něm bude jednat sněmovna.

Nová evidence stanovuje jednu výjimku z univerzální povinnosti uvádět fyzickou osobu, která stojí na konci řetězce vlastnictví firmy. A to v případě svěřenského fondu.

Za skutečného majitele svěřenského fondu novela formálně považuje každou fyzickou osobu, která je zakladatelem či správcem fondu, vykonává nad ním dohled, dále osobu, v jejímž zájmu byl fond zřízen, nebo takzvaného obmyšleného, což je konečný příjemce výhod z fondu.

Průšův Agrofert

Ale pozor, pokud je ve svěřenském fondu spravována jakákoli obchodní korporace, může skutečný majitel podle navrhovaného znění zákona zůstat nadále neznámý.

S jistotou se tedy ani po schválení tohoto zákona nedozvíme jméno konečného majitele holdingu Agrofert, zaparkovaného v jednom ze svěřenských fondů, který založil předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Babiše to prý „právníci dostatečně vysvětlili“. „Podsouvat tady, že naši ministři mi jdou s něčím na ruku, to já zásadně odmítám,“ uvedl premiér.

Tvůrci zákona z ministerstva spravedlnosti upozorňují, že pokud jsou podíly společnosti vloženy do svěřenského fondu, nemůže platit, že…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?