Všichni Šlachtovi muži: exdetektiv ÚOOZ dostal trafiku u olomouckých žalobců - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Všichni Šlachtovi muži: exdetektiv ÚOOZ dostal trafiku u olomouckých žalobců

,
Všichni Šlachtovi muži: exdetektiv ÚOOZ dostal trafiku u olomouckých žalobců
Zdroj: Profimedia.cz

Brzy to bude pět let, kdy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zahájil razii na Úřadu vlády kvůli takzvaným politickým trafikám. Trafikanty se však necelý rok po reorganizaci elitních policejních útvarů stávají právě lidé, kteří se na vyšetřování tzv. Nagygate podíleli.

Na ostravskou pobočku olomouckého Vrchního státního zastupitelství před časem nastoupil Vlastimil Swierczyna, někdejší podřízený šéfa ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka. „Pan Swierczyna tu dnes není, zavolejte v pondělí,“ zareagovala při pokusu o kontakt s bývalým detektivem spojovatelka olomouckých návladních v Ostravě. Vlastimil Swierczyna působil před policejní reorganizací ve vedení ostravské expozitury a je považován za Komárkovi velmi blízkého. S Komárkem se stýkal i po svém jeho odchodu z policie.

Před Swierczynou zakotvilo ve státní správě po odchodu z policie hned několik bývalých příslušníků ÚOOZ. Nejvíce pak na celní správě. Jako první do ní nastoupil šéf útvaru Robert Šlachta, následovali ho Jaroslav Pelc, Tomáš Sochr nebo bývalý mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Pelc a Hanták se podepsali pod výzvu k zastavení reorganizace policie, kterou vedení sboru a ministerstvo vnitra oznámilo loni v červnu.

Co se děje kolem Roberta Šlachty? Čtěte:

Kdo sedí v tom ferrari? Šlachtu vyšetřovali kvůli vynášení informací

 Fotografie, která měla údajně prokazovat nadstandardní vztahy Roberta Šlachty s Albinem Arifovičem

První Šlachtův náměstek Stanislav Růžička pracuje dnes jako analytik na Nejvyšším státním zastupitelství, kam dojíždí z Českých Budějovic. Druhý někdejší Šlachtův zástupce Karel Mikuláš pak má pak podle Aktuálně.cz působit na obdobné pozici na ministerstvu spravedlnosti.

„Když jsem končil, pan premiér tehdy poznamenal, že bych měl pracovat pro stát. Na vnitru pro mě podle slov pana ministra Chovance nebylo místo, a tak dalším logickým krokem byla celní správa nebo vojenská policie. Obě spadají do resortů ANO,“ řekl před časem Šlachta. Odmítl, že by si místo vyjednal s ministrem financí Andrejem Babišem, který ve sporu o policejní reorganizaci stál proti ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) právě po boku Šlachty.

Čtěte také:

Útok na policejního prezidenta se chystal déle, vyplývá z odposlechů

První náměstkek policejního prezidenta Tomáš Tuhý

Před časem probleskla médii zpráva, že bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Komárek, který také patří k Šlachtovým nejbližším spolupracovníkům, by měl nastoupit na finanční správu, jež spadá pod Babišovo ministerstvo financí. Nástup mu však poněkud zkomplikovalo obvinění, kterému čelí kvůli výstupu s tzv. brutálním únikem informací od policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Lidové noviny před časem napsaly, že policii má opustit další ze Šlachtových blízkých detektivů Marek Foglar. Ten sice také podepsal výzvu k pozastavení policejní reorganizace, ale nakonec vzal za vděk místem ředitele sekce organizovaného zločinu v nové Centrále proti organizovanému zločinu. Kam má Foglar aktuálně namířeno, zda do státní správy, nebo do civilního sektoru, zatím známo není.

Dále čtěte:

Případ Tuhý, Chovanec založen: žalobci dali reorganizaci policie k ledu

Sněmovní komise: Komárek k reformě policie nemá přímé důkazy

Předseda sněmovní vyšetřovací komise Pavel Blažek (vpravo) a bývalý detektiv ÚOOZ Jiří Komárek (Zdroj: ČTK)


Ohodnoťte tento článek
Diskuze