Volby vyhrálo hnutí ANO, ztratilo ale Středočeský kraj - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Volby vyhrálo hnutí ANO, ztratilo ale Středočeský kraj

,
Volby vyhrálo hnutí ANO, ztratilo ale Středočeský kraj
Zdroj: Profimedia.cz

Letošní krajské volby vyhrálo hnutí ANO, nejvyššího výsledku dosáhlo v 10 ze 13 krajů. Hrozí avšak, že opoziční strany ve vícero krajích využijí svých mandátů a složí krajské koalice bez vládnoucího hnutí. Přání Andreje Babiše, aby hnutí ANO získalo tolik hlasů, aby ho ostatní strany nemohly obejít, se tak zřejmě nevyplní. Bolestivou porážku ANO utržilo hlavně ve Středočeském kraji, kde kritizovaná hejtmanka Pokorná Jermanová zřejmě přijde o svůj krajský post.

Hnutí Andreje Babiše sice zvítězilo ale jeho výsledky by se daly označit jako Pyrrhovo vítězství, jelikož kromě Moravskoslezského kraje nikde hnutí nezískalo tolik mandátu, aby nebylo možné krajské vlády složit bez účasti dominantního vládního hnutí. Bude tak záležet na povolebním vyjednávání. V současnosti hnutí ANO disponuje pěti hejtmany.

ANO však krajské volby bezesporu vyhrálo, dokonce získalo více mandátů než před čtyřmi lety. Velkým posunem jsou letošní volby i pro Piráty, v minulých bylo zvoleno pouze pět pirátských krajských zastupitelů, letos se jejich počet přiblížil stovce, kterou předseda hnutí Ivan Bartoš označil jako cíl pro krajské volby.

Letošními volbami graduje souboj o opozičního lídra mezi Piráty a ODS, podle výsledků situace vypadá i nadále vyrovnaně. Avšak občanským demokratům schopnost vytvářet různorodé koalice přinesla více hlasů než Pirátům, kteří společně s další stranou (se Starosty a nezávislými) kandidovali pouze v Olomouckém kraji. Bude tak na voličích a na dalším vývoji, kdo ze skládaní krajských koalic vyjde jako vůdce opozice.

Významným momentem jsou krajské volby pro hnutí Starostové a nezávislí. Jejich kandidáti dokázali zvítězit ve třech krajích (v Královehradeckém v koalici s ODS) a ukázali se tak jako důležitým partnerem pro získání voličů v regionech. Starostové opakovaně dokázali, že voliči jejich komunální aktivitu oceňují i ve volbách do Evropského parlamentu, do Senátu i do voleb do krajských zastupitelstev.

Letošní krajské a senátní volby tak nepřinesly zlomový výsledek, který by překreslil dosavadní politickou mapu České republiky. Jsou ale dostatečným mementem pro vládnoucí koalici, že pokračování vlády po příštích sněmovních volbách nemusí být tak samozřejmé. Krajské a senátní volby jsou sice volbami druhého řádu, opozice však společně dokázala, že voliči ocenili volání po jejich integraci.

První vlaštovkou může být avizovaná koalice v Jihomoravském kraji, kde je na spadnutí dohoda mezi KDU-ČSL, Piráty, ODS a STANem. Ačkoliv hnutí ANO zvítězilo se ziskem 20 % hlasů, ostatní strany se rozhodly s ním nespolupracovat. Na vině může být i fakt, že jihomoravskou buňku ANO zasáhla korupční kauza zvaná Stoka. Podle brněnské kriminálky do manipulace veřejných zakázek je zapojený bývalý místostarosta městské části Brno-Střed a další politici a podnikatelé spojení s hnutím Andreje Babiše.

Volby vyhrálo hnutí ANO, ztratilo ale Středočeský kraj
3 (60%) 2 hlasování
Diskuze