Prezidentské volby v USA: Amy Klobucharová - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Amy Klobucharová: pragmatička se slovinskými kořeny

,

Senátorka Amy Klobucharová je označována za vycházející hvězdu Demokratické strany. Také díky stále vzrůstající popularitě se rozhodla kandidovat na prezidentku USA. V primárkách ale bude muset přeskočit několik favoritů.

Devětapadesátiletá Klobucharová, jejíž prarodiče z otcovy strany do Spojených států emigrovali ze Slovinska, se stala vůbec první ženou, která byla ze státu Minnesotě zvolena do Senátu. Její úspěch z roku 2006 se jí podařilo potvrdit i v letech 2012 a 2018 a dokázala tak, že si jí voliči ze Středozápadu oblíbili. V Minnesotě má dokonce větší podporu než její strana. Stojí za tím i její velká aktivita, bývá považována za jednu z nejpracovitějších senátorek.

Už v roce 2018 psala newyorská média, že po neúspěchu Hillary Clintonové z minulé prezidentské volby by se právě stále viditelnější Klobucharová mohla stát první ženou, která usedne v Bílém domě. Prezidentské ambice Klobucharová potvrdila v únoru 2019, kdy oficiálně ohlásila svou kandidaturu. Uvedla při tom, že rozdílem mezi ní a dalšími kandidáty Demokratické strany je kromě jiného smysl pro humor.

Má Amy Klobucharová šanci v primárkách?

Klobucharová se řadí k liberálnějšímu křídlu Demokratické strany, byť její názory nejsou tak vyhraněné, jako u některých protikandidátů – například Bernieho Sanderse či Elizabeth Warrenové. Na rozdíl od ostatních je přístupnější ke kompromisu. Politologové ji označují jako pragmatičku, která je schopná dohodnout se i s Republikány. Stejně jako ostatní demokratičtí kandidáti Klobucharová kritizuje Donalda Trumpa. Současná hlava státu podle ní staví osobní zájmy nad zájmy země.

Průzkumy Klobucharové zatím příliš nepřejí. Její podpora se pohybuje kolem tří procent a s velkým odstupem zaostává za favority, mezi něž kromě Sanderse a Warrenové patří Joe Biden či Pete Buttigieg.

Amy Klobuchar
Vystudovala univerzitu Yale a University of Chicago Law School.
Pracovala v právnických firmách v Minnesotě.
Od roku 2006 je Senátorkou za Minnesotu.
Je vdaná, má jedno dítě.

Přečtěte si profily dalších kandidátů:Joe Biden: favorit a pokračovatel ObamyBernie Sanders: věčně druhý?Elizabeth Warrenová: zastánkyně minorit a falešná indiánkaMichael Bloomberg: další miliardář v Bílém domě?Pete Buttigieg: mluvčí mileniálů, který dokáže oslovit dárceTulsi Gabbardová: kontroverzní liberálka a veteránka z války v Iráku