Volání po impeachmentu sílí. Trumpa ale drží republikánská většina - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Volání po impeachmentu sílí. Trumpa ale drží republikánská většina

,

Snaha o vyvolání impeachmentu Donalda Trumpa nabývá na intenzitě. O ústavní žalobě na nového amerického prezidenta už otevřeně hovoří někteří členové Kongresu, její podání navíc požaduje více než 650 tisíc lidí, kteří podepsali petici. I kdyby ale k podání žaloby došlo, bylo by sesazení Trumpa složité – republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů i Senát.

Někteří lidé nedali Trumpovi vůbec žádnou příležitost. Jsou mezi nimi i tvůrci internetové petice, která apeluje na kongresmany, aby proti americkému prezidentovi rozjeli proces impeachmentu. K podpisu veřejnosti ji totiž dali 20. ledna, tedy v den slavnostní inaugurace.

Podívejte se na fotografie z Trumpovy inaugurace:

„V momentě, kdy se ujal úřadu, začal Donald Trump porušovat ústavu. Prezident není nad zákonem, nedovolíme mu, aby profitoval ze své funkce na úkor naší demokracie,“ píše se v petici, kterou během necelých tří týdnů podepsalo už více než 650 tisíc lidí.

I kdyby petici podepsaly miliony lidí, nebude jim to nic platné, pokud nenajdou oporu v Kongresu. Někteří jeho členové však už o snaze dostat Trumpa z Bílého domu skutečně otevřeně mluví. Patří mezi ně například Maxine Watersová, dlouholetá demokratická členka Sněmovny reprezentantů za Kalifornii, která Trumpa zkritizovala za exekutivní příkaz zamezující vstupu do země lidem z některých muslimských států či za jeho údajný blízký vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Ten muž je pochybný,“ uvedla Watersová na Trumpovu adresu. „Vzhledem k tomu, že mnoho z nás má pochybnosti o tom, kým je, jaké jsou jeho pohnutky a co jeho činy znamenají, musíme o něm zjistit víc a to vede k možnosti impeachmentu.“

Už dříve mluvil o případném podání ústavní žaloby na Trumpa další člen Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu – Joaquin Castro. Podle něj by se k ní mělo sáhnout v případě, pokud by Trump ignoroval soudní rozhodnutí ohledně zmíněného exekutivního příkazu.

Trump by se mohl stát terčem ústavní žaloby za vlastizradu, korupci nebo jiný závažný trestný čin. Musel by se najít člen Kongresu, který by takovou žalobu formálně podal. To by však nebyl ten největší problém. Mnohem těžší by bylo dotáhnout celý proces až k Trumpově odvolání.


Trump je jasně nejbohatším prezidentem USA v historii. Čtěte více:

Nejbohatší prezidenti USA. Trump má o miliardu víc než všichni dohromady

Donald Trump


Nejprve by musela Sněmovna reprezentantů, v níž mají většinu republikáni, odhlasovat zahájení vyšetřování. Pak by přišla na řadu justiční komise o 41 členech. Také v ní drží většinu představitelé Republikánské strany, a aby se proces impeachmentu posunul dál, museli by se čtyři z nich vyjádřit v Trumpův neprospěch. Poté by dostali příležitost vyjádřit se znovu členové Sněmovny reprezentantů, kteří by rozhodli o tom, zda Trumpa pošlou ke konečnému hlasování. K tomu by bylo potřeba získat hlasy minimálně 24 republikánů. Definitivní rozhodnutí by pak bylo na Senátu, v současnosti také zbarveném do červené republikánské barvy. Pro Trumpovo odvolání by se navíc musely vyjádřit dvě třetiny senátorů, což znamená minimálně 19 republikánských hlasů.

Právě na posledním kroku ztroskotal poslední pokus o impeachment, kterému v roce 1998 čelil tehdejší prezident Bill Clinton kvůli aféře kolem stážistky Moniky Lewinské. O jediný hlas pak neprošlo odvolání Andrewa Johnsona v roce 1868. Jediný proces impeachmentu, který vedl ke konci prezidenta, byl tak ten z roku 1974 proti Richardu Nixonovi, který však před vynesením verdiktu sám rezignoval.

O Donaldu Trumpovi dále čtěte:

Dvě a půl minuty do apokalypsy. Trump posunul hodiny posledního soudu

Kolik má Donald vlastně peněz?

Dopadne jako Hillary? Trump prý používá nezabezpečený telefon

Vědci posunuli 26. 1. takzvané hodiny posledního soudu o půl minuty k půlnoci.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze