Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Vláda odmítla návrh ANO zrušit memorandum k těžbě lithia, Sobotka dál brání Havlíčka

11. října 2017, 20:14 - čtk
11. října 2017, 20:14

Vláda zamítla návrh hnutí ANO zrušit memorandum o těžbě lithia, jež uzavřel ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou firmou. Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek řekl, že pro zamítnutí dohody hlasovali pouze zástupci ANO. ČSSD tvrdí, že memorandum umožní státu podílet se na zisku z budoucí těžby, podle kritiků dohody ale kvůli ní hrozí státu arbitráž. Zaorálek toto riziko naopak připisuje dřívějším povolením vydaným ministerstvem životního prostředí.

„Vláda návrh ANO odmítla, čímž samozřejmě odmítla i svoji odpovědnost za nějaké další kroky v této věci,“ komentoval rozhodnutí kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Myslím, že se nedopustím chyby, když řeknu, že to byli jenom ministři hnutí ANO, kteří hlasovali pro zrušení,“ uvedl Zaorálek na dotaz ohledně poměru hlasů, kterým vláda rozhodla. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek později napsal, že o zamítnutí memoranda se nehlasovalo.

Zaorálek přirovnal postoj ANO k lithiu k procesu, kterým stát přišel o práva na těžbu uhlí. Připomněl, že během jednání o budoucnosti těžební společnosti OKD hnutí ANO vedené Andrejem Babišem prosazovalo privatizaci, zatímco ČSSD usilovala o to, aby se podniku ujala státní společnost Diamo.

Vláda, aby zamezila dalším sporům, přijala podle Zaorálka opatření, která mají posílit práva na těžbu dalších surovin státem. Přijala také usnesení, aby se Havlíček zabýval možností, jak by stát se mohl podílet na těžbě lithia. „Dali jsme usnesení, aby zkoumal, zda neexistuje způsob, jak by (státní podnik) Diamo mohl v celém procesu fungovat, aniž bychom porušili zákony,“ uvedl.

Větší vliv státu
Vliv státu na nakládání se strategickými nerostnými surovinami v Česku se zvýší. Pomoci s tím mají státní podnik Diamo a Česká geologická služba (ČGS). Vyplývá to ze zprávy o nutnosti zajištění ekonomických zájmů státu v této oblasti, kterou dnes schválila vláda. S předložením materiálu nesouhlasila Těžební unie. V připomínkách k dokumentu uvedla, že jde o nepřiměřené omezování podnikatelského prostředí.

Schválený materiál upozorňuje, že se v současné době stupňuje zájem těžebních společností o využívání ložisek strategických surovin České republiky, například lithia a wolframu. Podle dokumentu je proto nezbytné neprodleně přistoupit k opatření na ochranu jejich budoucího využití v maximální prospěch státu, a to bez nutnosti okamžitých legislativních změn.

Diamo a ČGS podle materiálu mají být plně zodpovědné za zajištění etapy návrhů, při které budou zpracovány orientační studie proveditelnosti na racionální využití ložisek a první fáze geologického průzkumu. „V návrhové etapě se nepředpokládá provádění finančně náročných technických prací, respektive předpokládají se v minimálním rozsahu,“ uvádí zpráva. Etapa má být financována z peněz Diama.
Při případné realizaci dalších průzkumů a těžby má pak Diamo a ČGS spolupracovat s dalšími státními a soukromými subjekty. S tím, že při další fázi průzkumů může být spoluúčast soukromých společností převažující. Výjimku mají tvořit ložiska uranu. Nakládání s nimi má řešit pouze Diamo.

O memorandu, které Havlíček uzavřel před týdnem, dnes jednal Senát. Sporem se bude čtyři dny před volbami zabývat také mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Předseda ANO Andrej Babiš dnes poslal premiéru Bohuslavu Sobotkovi, vicepremiéru za KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi a Havlíčkovi dopis s otázkami, které zpochybňují postoj ČSSD k tématu.

Podle Brabce byl podpis memoranda přinejmenším uspěchaný, protože povolení potřebná pro těžbu mohou těžaři dostat až zhruba za pět let. Tudíž podmínky mohla příští vláda vyjednávat po celou dobu svého mandátu, poznamenal. Havlíček řekl, že o memorandu, které má podle něj zajistit co nejlepší podmínky pro stát v už dohodnuté licenci, jednala v srpnu tripartita, o jeho přípravě byli tudíž informováni i koaliční partneři.


Stát může mít z ceny lithia jen zlomek


Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil dnes před senátory útok na ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) kvůli memorandu o lithiu s australskými těžaři za nekorektní. Dává jej do souvislosti s nadcházejícími volbami. Útok má odvést pozornost od problémů, které má předseda hnutí ANO Andrej Babiš, řekl ministerský předseda.

Tvrzením Babiše, který memorandum označil mimo jiné za krádež od ČSSD za bílého dne, Sobotka nepřikládá žádnou váhu. Používá nepravdivé a lživé argumenty, uvedl premiér.

Sobotka ve vystoupení před senátory zopakoval, že první kroky k průzkumu ložisek lithia firmou Geomet, kterou vlastní australská EMH, učinilo ministerstvo životního prostředí za ministrů ODS Pavla Drobila a Tomáše Chalupy a ANO Richarda Brabce. Memorandum, které s EMH podepsal Havlíček, posiluje pozici státu, tvrdí premiér.

Podobně se vyjádřil i Havlíček, podle kterého je otázka těžby lithia zneužívána v předvolebním boji. „Je to sprostý útok na mě, na mnou řízené ministerstvo,“ řekl. Útok podle něho směřuje ze strany Babiše, hnutí ANO a komunistů, kteří k lithiu iniciovali svolání schůze Sněmovny. Pokusy o skandalizaci ukazují, jak jsou si tyto strany blízké a jak jim není nic cizí, tvrdil Havlíček. Podle něho musí být každému jasné, že bylo potřeba zakrýt kauzu Čapí hnízdo a Babišovo stíhání pro podezření z dotačního podvodu.

Senátor za ANO Jaroslav Větrovský se tázal, proč memorandum, které nyní sociální demokraté bagatelizují, neprojednávala vláda. Lithium je podle něho odborný problém, ale politickým se stalo kvůli dokumentu podepsaném dva týdny před volbami právě bez posouzení ve vládě. Větrovec také popřel, že by ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s memorandem souhlasil, jak tvrdí lídři ČSSD s poukazem na jeho dopis. „Je tam zdvořilostní věta, ale není tam vyjádřen žádný souhlas, ba právě naopak,“ zdůraznil Větrovský.

ČSSD argumentuje i obecným souhlasem s přípravou dohody, jak ho vyjádřil Brabec v dopise ministerstvu. V tom samém dopise ale Brabec odmítl memorandum spolupodepsat s tím, že nebyl u jeho přípravy. Brabec dnes také uvedl, že citovaný dopis nepodepsal, byl pouze odeslán z jeho datové schránky.

Podle Havlíčka bude kauza žít svým životem až do voleb. Místopředseda koaličních lidovců Daniel Herman dnes jen řekl, že lidovci požadují změnu zastaralého horního zákona, ve kterém by stát definoval suroviny, o jejichž těžbu má zájem.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina je na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní australská firma EMH. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.

Brabec se proti tvrzení ČSSD o zneužití debaty o lithiu ohradil

Debatu o lithiu před volbami nikdo zneužít nechtěl, reakce vyvolalo až memorandum s australskými těžaři. V Senátu to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ohradil se proti tvrzení sociálních demokratů, že hnutí ANO chce překrýt podle něho „pseudokauzu“ Čapí hnízdo. Majitelů licencí na průzkum lithia je pět, kromě společnosti EMH nikdo jiný memorandum nemá, zdůraznil Brabec. Rovněž senátorka ANO Zdeňka Hamouzová poznamenala, že by takové reakce nevznikly, nebýt podpisu memoranda v tomto čase.

Ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) ale uvedl, že důvod pro memorandum je jediný, a to ten, že firma Geomet má licenci na jediné ložisko, které může mít národohospodářský význam. Například u projektu společnosti Cínovecká deponie nemá ložisko z národohospodářského hlediska podle ministra význam žádný.

Brabec také nesouhlasil s vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že udílení licencí je v pravomoci ministerstva životního prostředí. Vyžaduje se podle Brabce stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu, které má posoudit strategii a zájmy státu v nerostných surovinách. Úředníci musí postupovat podle zákona a jediný, kdo může vydání licence ovlivnit, je podle něho právě ministerstvo průmyslu a obchodu. „Obviňovat z toho ministerstvo životního prostředí je nestydaté,“ uvedl Brabec.

Čtěte komentář Pavla Párala:

Lithium a Andrejovy teplákyČtěte také

Historik Michal Macháček

Historik Macháček: Husák fandil Slovanu Bratislava a vášnivě kouřil „morrisky“

Ještě v srpnu 1968 považoval Brežněv Gustáva Husáka za „kavárenského politika“, nakonec…

před 3 hodinami

Události Ilustrační foto

Průměrný dluh českých dlužníků dále klesá. Loni činil 28 500 korun

Průměrný dluh českých dlužníků loni meziročně klesl o 1200 korun na 28 500 korun. Stále…

před 4 hodinami

 Volodymyr Zelenskyj

„Sluha národa“ Zelenskyj si roli ukrajinského prezidenta vyzkouší naostro. Porošenka porazil drtivě

Ukrajina vstupuje do nové, ale nejisté éry, když voliči unavení vleklou konfrontací s…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Přejeme krásné Velikonoce
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Auta
Škoda Kodiaq RS zvládla losí test v rychlosti o 2 km/h…
BMW má na kontě 3 miliony vyrobených motocyklů. Projděte se s námi montážní halou
Test Porsche Macan (2.0T) 2019: Přechodné řešení
Nová česká platforma zjednodušuje investování
Škoda 1000 MB přinesla před 55 lety technologie, které kopírovali i na Západě
Hry pro příležitostné hráče