Vláda chce přidat ročně 3,5 miliardy na státní pojištěnce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vláda chce přidat ročně 3,5 miliardy na státní pojištěnce

, čtk,
Vláda chce přidat ročně 3,5 miliardy na státní pojištěnce
Zdroj: Profimedia.cz

Vláda chce v příštích třech letech přidat 3,5 miliardy ročně na státní pojištěnce. Návrh ministerstva zdravotnictví schválil dnes kabinet. Pro roky 2019 a 2020 navýšení zajistí novela zákona, kterou musí schválit Parlament. V příštím roce se měsíční odvod zvýší nařízením vlády. Na růstu plateb za státní pojištěnce se na začátku ledna shodli ministři zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) a financí Andrej Babiš (ANO).

Letos stát přispívá pojišťovnám měsíčně na osobu 920 korun, od příštího roku díky nařízení příspěvek vzroste o 49 korun. Novela, kterou budou posuzovat poslanci a senátoři pak navrhuje pro rok 2019 navýšení na 1018 korun a pro rok 2020 na 1067 korun.

Vyměřovací základ pro platby za státní pojištěnce je nyní stanoven zákonem s tím, že vláda může tuto částku svým nařízením měnit. Novela zákona by měla umožnit pravidelnou valorizaci příspěvku. „Naším cílem je zajištění pravidelného navyšování pojistného za státní pojištěnce. Nyní se toto podařilo schválit pro roky 2019 a 2020, což považuji za dobrý start,“ uvedl po jednání vlády ministr Ludvík.


Přečtěte si, jak vidí Ludvík budoucnost českého zdravotnictví:

Ludvík: 150 až 200 nových mediků ročně by bylo pro zdravotnictví ideální


Vyměřovací základ platby by se v případě schválení novely navázal na všeobecný vyměřovací základ stanovený pro účely důchodového pojištění. Zároveň by byl zaveden takzvaný anticyklický mechanismus, podle kterého by příspěvek státu v době konjunktury, kdy díky vyšší zaměstnanosti putuje do systému více peněz, byl nižší a zvyšoval by se v době recese.

Původně ministerstvo zdravotnictví navrhovalo navýšit platby v příštích třech letech o 4,3 miliardy, 3,6 miliardy a 3,8 miliardy. Částka 3,5 miliardy ročně je kompromis, na němž se dohodli ministři financí a zdravotnictví. Návrh na valorizaci předkládal již Ludvíkův předchůdce Svatopluk Němeček (ČSSD). Ministři jeho projednávání přerušili kvůli nesouhlasu Babiše.


Zdravotní pojištění letos podraží. Čtěte více:

Zdravotní pojištění v novém roce podraží. Pro všechny

Ilustrační foto nemocnice


Ohodnoťte tento článek
Diskuze