Velvyslanec ve Švýcarsku končí. Kvůli tweetům své manželky - Euro.cz

Přihlášení

Velvyslanec ve Švýcarsku končí. Kvůli tweetům své manželky

, čtk,
Velvyslanec ve Švýcarsku končí. Kvůli tweetům své manželky
Zdroj: Profimedia.cz

Český velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karel Borůvka se musí do konce dubna vrátit do České republiky, ačkoli jeho standardní čtyřleté působení velvyslanců vyprší až v létě příštího roku. Lidovým novinám (LN) řekl, že je to kvůli komunikaci jeho manželky Aleny na sociálních sítích. S postupem nadřízených ale nesouhlasí.

Informaci přinesl server Lidovky.cz. Borůvka LN řekl, že je odvolán do Prahy bez jakéhokoli zdůvodnění a přeřazen na ministerstvo zahraničí. „Z osobní komunikace s ministrem, která proběhla několikrát, mi bylo vždy vyčteno, že nejsem schopen zkrotit manželku a její komunikaci na sociálních sítích. A že to je důvod pro mé okamžité odvolání z funkce,“ dodal. Z funkce velvyslance může Borůvku odvolat pouze prezident republiky, podle neoficiálních informací LN je tato varianta ve hře.

Stažení Borůvky zpět do ústředí na dosud neupřesněnou dobu LN potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „Stahuje se jako šéf zastupitelského úřadu, což vyplývá ze zákona o státní službě. To lze učinit kdykoli a bez udání důvodu,“ uvedla.

Borůvka, jeho žena Alena i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jsou členy ČSSD. Borůvková v minulosti ve straně neúspěšně kandidovala na místopředsednický post, na sociální síti twitter podle serveru psala nevybíravé invektivy vůči novinářům i státním úředníkům. Zaorálek o tom s Borůvkou opakovaně mluvil, Borůvková loni v květnu opustila českou diplomacii.

Podle Borůvky, který byl v minulosti i náměstkem ministra zahraničí, za příspěvky na twitteru nese odpovědnost a hlásí se k ní především jeho žena. S postupem ministerstva nesouhlasí. „Považuji to za naprosto neuvěřitelné. Nic podobného v české diplomacii nepamatuji. Neznám to ani od svých kolegů v diplomatickém sboru. Jde o osobní práva mé ženy, která není zaměstnankyní ministerstva a je soukromou osobou,“ řekl. Poukázal na to, že jemu samému nějaké osobní selhání nadřízení nevyčítali.


Z české politiky dále čtěte:

Zemanovi lidé věří více. Vláda je na tom hůře

Ztráta ČSSD se vyšplhala na 180 milionů


Diskuze