Velký bratr: Yahoo zpřístupnilo vládě USA e-maily uživatelů

Lubomír Heger 13. října 2016, 06:12  -  Lubomír Heger
13. října 2016, 06:12

Společnost Yahoo v těchto dnech zřejmě nedýchá a modlí se, aby její prodej dospěl ke kýženému konci – Verizon za společnost s někdejší hodnotou 100 miliard dolarů nabídl v červenci 4,8 miliardy – protože po zářijovém skandálu s únikem dat stovek milionů uživatelů ji na počátku října potkal další.

Podle agentury Reuters, která se odvolala na čtyři důvěryhodné zdroje, firmy Yahoo už loni instalovala na soudní příkaz některé z amerických tajných služeb monitorovací software, který prohledával všechny příchozí e-maily i jejich přílohy na základě „řady znaků vytvořených tajnými službami“ (tj. klíčových slov). Interní pokyn k vývoji takového softwaru dala údajně sama šéfka firmy Marissa Mayerová. Tento krok prý úzce souvisí s odchodem tehdejšího šéfa bezpečnosti do stejné pozice do Facebooku.

„Nikdy jsem neviděl nic podobného, odposlech v reálném čase ovládaný vypínačem,“ říká Albert Gidari, který se dvacet let věnoval zastupování internetových společností před soudy v otázkách elektronického sledování. Reuters ve skutečnosti neříká, o jaká klíčová slova šlo a do jaké míry firmy Yahoo spolupracovala. Píše jen, že data byla uschována na interních serverech pro případné využití tajnými službami. Společnost se omezila na prohlášení, že „dodržuje zákony a podřizuje se právním normám Spojených států“ a zpráva Reuters je podle ní „zavádějící“, protože „skenování popsané v článku v našem systému neexistovalo“.

Ovšem pokud by byla praxe úplně jiná, vypadalo by její popření také dost jinak. Ostatní technologičtí giganti okamžitě využili příležitost a jali se ubezpečovat zákazníky, že „nikdy nebyli zapojeni do sledování pošty (Microsoft), „nikdy neobdrželi podobnou žádost“ a byli by se „bránili u soudu“ (Apple) a že do „podobného programu nebyli nikdy zapojeni“ (Google). Je pravda, že dosud technologické firmy přiznaly jen to, že spolupracují s FBI a NSA na základě specificky konkrétních soudních příkazů.

Ale lze jim věřit? Není Yahoo jen obětí nedostatečné loajality svých bezpečnostních inženýrů, kteří neunesli míru frustrace a stali se anonymními pištci, zatímco jinde mají lepší firemní disciplínu? Minimálně Edward Snowden má ve věci jasno. „Yahoo si tajně skenovala všechno, co jste kdy napsali. Vysoce nad rámec zákona,“ napsal svým 2,5 milionu sledujícím na Twitteru. A v dalším tvítu si rýpl: „Pro Verizon bude tohle dost zajímavé.“ Akviziční proces ještě nedospěl do konečného stadia a je otázka, zda Verizon o těchto interních problémech věděl.


O skandálech firmy Yahoo si přečtěte více:

Obří hackerský útok není náhoda. Yahoo bezpečnost nezajímala

Yahoo pracovalo pro vládu, sledovalo e-maily uživatelů

Zlaté padáky v Yahoo. Manažeři dostanou 90 milionů dolarů


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít