Velká Británie ukončila zvláštní vztahy s Hongkongem, Čína slibuje odplatu - Euro.cz

Přihlášení

Velká Británie ukončila zvláštní vztahy s Hongkongem, Čína slibuje odplatu

,
Velká Británie ukončila zvláštní vztahy s Hongkongem, Čína slibuje odplatu
Zdroj: čtk

Britská vláda rozhodla o ukončení zvláštních vztahů s Hongkongem poté, co tam v nedávné době centrální čínská vláda zavedla nové bezpečnostní zákony, které ohrožují dosavadní autonomii oblasti. Čína rozhodnutí označila za vměšování se do interních záležitostí země a slíbila, že to neponechá bez reakce. K obdobnému kroku v posledních týdnech již přikročily Spojené státy, Kanada a Austrálie.

Velká Británie ukončila smlouvu, která zajišťovala případné vydávání zadržených osob do Hongkongu. Britové tak učinili proto, že nové bezpečnostní zákony umožňují centrální čínské vládě nasazení pevninských represivních složek v Hongkongu. Podle čínské ambasády v Londýně tímto krokem britská vláda porušila mezinárodní právo i všeobecně uznávané normy mezinárodních vztahů. Britové budou muset vypořádat s následky svého chování, uvedla ambasáda v prohlášení.

Britský ministr zahraničích věcí Dominic Raab při oznámení zdůraznil, že dokud nebudou zajištěny záruky, díky kterým by nebylo možné nový bezpečnostní zákon zneužít, tak Londýn neobnoví zrušenou smlouvu. Podle Raaba Spojené království také přistoupí ke stejnému kroku, jako již učinili Američané, a to zavedení embarga na dovoz zbraní a dalších prostředků, u kterých hrozí využití k vnitřním represím. Pro Hongkong tak bude platit stejný zákaz, jako platí od roku 1999 pro pevninskou Čínu.

Britský ministr pro brexit Dominic Raab
Britský ministr zahraničních věcí Dominic Raab, zdroj: ČTK

Konzervativní premiér Boris Johnson vyjádřil obavy ze současného chování Pekingu k Hongkongu, ale zároveň si je vědom, že s čínskými protějšky je nutné, kvůli důležitosti jejich země, jednat. „Čína je obrovským faktorem geopolitiky a bude jím i do budoucna v našich životech a i v životech našich dětí a vnoučat. Z toho důvodu je nutné zvolit adekvátní reakci a proto sice zaujmeme tvrdý postoj, avšak budeme s nimi i nadále jednat,“ řekl Jonhson.

Premiér Velké Británie odmítá, že by viděl Čínu za každým problémem světa, znovu ale zopakoval, že britskou vládu znepokojuje mimo přístupu k Hongkongu i čínské chování k muslimské menšině Ujgurů žijící v západní provincii Si Tiang. Johnosova vláda se obává, že dochází k porušování lidských práv Ujgurů.

Podle čínských diplomatických představitelů se Britové mýlí, když jsou znepokojeni novým bezpečnostním zákonem. Ten naopak podle nich povede k tomu, že na území Hongkongu bude i nadále fungovat princip „Jedna země, dva systémy“, díky kterému mělo město zajištěno poměrně širokou autonomii. K dodržování principu se Číňané zavázali, když od Spojeného království přebírali zpět v roce 1999 po sto letech správu nad Hongkongem.

Britská vláda na nový bezpečnostní zákon reagovala již v průběhu minulých týdnů, když hongkongským obyvatelům se „zámořským“ britským pasem ještě z koloniálních dob nabídla britské občanství. Celkový počet lidí, na které by se nabídka britského občanství mohla vztahovat, se pohybuje kolem tří milionů.

Zdroj: aljazeera.com, cnn.com
Diskuze