Velitel Hradní stráže Prskavec skončil. Na Hradě se neohřál ani rok - Euro.cz

Přihlášení

Velitel Hradní stráže Prskavec skončil. Na Hradě se neohřál ani rok

, čtk,
Velitel Hradní stráže Prskavec skončil. Na Hradě se neohřál ani rok
Zdroj: čtk

Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše dnes odvolal z funkce velitele Hradní stráže Petra Prskavce. Prskavec byl ve funkci necelý rok, nastoupil loni 18. prosince. Nahradil Radima Studeného, který ve funkci skončil v polovině loňského října po vyvěšení červených trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven.

K důvodu odvolání se Prskavec nechtěl vyjadřovat. „V tuto chvíli nebudu specifikovat důvody,“ řekl. Odvolání nechtěl komentovat ani Ovčáček, podle kterého jsou personální opatření plně v pravomoci Kašeho. Jeho sekretariát sdělil, že „vzhledem ke všem souvisejícím okolnostem“ nebude Kaše v současné době blíže specifikovat důvody, které ho vedly k rozhodnutí Prskavce odvolat. Prskavec před nástupem na Hrad velel 251. protiletadlovému oddílu ze Strakonic.

Vojáci Hradní stráže byli nedávno zmíněni v médiích v souvislosti s kritizovaným uzavřením Hradu. Hospodářské noviny s odkazem na členy Hradní stráže uvedly, že vojáci v poslední době dostali několik zvláštních příkazů, které dávají do souvislosti s kancléřem Vratislavem Mynářem.

Podle jednoho z nich si například nechal otevřít Jelení příkop, aby si v něm mohl zaběhat, což Mynář odmítl. Vojáci si stěžovali i na neefektivnost hlídek. Vysoce postavený zdroj řekl, že odvolání Prskavce nemá s těmito záležitostmi či s bezpečnostními opatřeními na Hradě souvislost.

Velitel Hradní stráže řídí kolem 650 lidí, z toho asi 600 jsou vojáci. Hlídají nejenom Pražský hrad, ale i zámek v Lánech. Prskavec na Hrad nastoupil v době zostřování bezpečnostních opatření po teroristických útocích v Evropě. Ve své pozici se účastnil i zavedení bezpečnostních kontrol při vstupu na Hrad. Zatímco zástupci Pražského hradu je hájí nutností zajištění bezpečnosti návštěvníků, kritici je považují za zbytečné či neefektivní. Na bezpečnostních kontrolách se podílí vojáci Hradní stráže i policisté. Prskavec plánoval personální navýšení své jednotky.

Čtěte dále:

Případ červených trenýrek na Hradě se vrátí k soudu

U Hradu demonstrovali proti populismu a Zemanovi stovky lidí

Aktivista vymohl z Hradu údaje o platech Mynáře, Forejta a Ovčáčka


Diskuze