Vede hybridní válku, podniká kyberútoky a překrucuje fakta, opřela se Merkelová do Ruska - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vede hybridní válku, podniká kyberútoky a překrucuje fakta, opřela se Merkelová do Ruska

ČTK,
Vede hybridní válku, podniká kyberútoky a překrucuje fakta, opřela se Merkelová do Ruska
Zdroj: čtk

Rusko podle německé kancléřky Angely Merkelové vede hybridní válku, jejíž součástí jsou kyberútoky i překrucování faktů. To ztěžuje její snahy o zlepšení vzájemných vztahů, řekla v německém parlamentu. Útok ruských hackerů na svůj poslanecký e-mail z roku 2015 označila za pobuřující. Nevyloučila přitom, že Německo přijme nějaká opatření.

„Existuje strategie Ruska – kterou musíme vzít na vědomí a kterou nemůžeme jen tak přejít – vedení hybridní války,“ uvedla Merkelová ve Spolkovém sněmu, kde čelila otázkám poslanců. „Přesto se budu nadále snažit o dobrý vztah k Rusku, protože jsem přesvědčena, že je řada důvodů pro pokračování v diplomatických snahách. Ale samozřejmě to (ruské aktivity) nedělají jednodušší,“ míní.

Konkrétně byla šéfka německé vlády dotazována na případ z roku 2015, kdy podle Berlína ruští hackeři napadli síť německého parlamentu. Dotčen byl i poslanecký e-mail samotné Merkelové. Německý nejvyšší státní zástupce začátkem května v případu vydal zatykač na 29letého Rusa Dmitrije Badina, kterého německá média označila za hackera ve státních službách a „kybernetického vojáka“ ruského prezidenta Vladimira Putina.

Merkelová ve středu krok prokuratury přivítala a řekla, že celou věc bere velmi vážně. Hackerský útok označila za pobuřující a nepříjemný. „Abych řekla pravdu, trápí mě to,“ poznamenala s ohledem na svou snahu zlepšit vztahy s Moskvou.

Připomněla také loňskou vraždu Gruzínce s čečenskými kořeny v centru Berlína, za kterou podle německých vyšetřovatelů také zřejmě stojí Moskva. Berlín kvůli ní vyhostil dva ruské diplomaty. V případě pět let starého hackerského útoku je teď podle Merkelové potřeba nechat prostor justici. Další kroky vůči Rusku ale nevyloučila.