Ve vládě končí Němeček a Dienstbier, oznámil Sobotka

11. listopadu 2016, 15:39 - čtk
11. listopadu 2016, 15:39

Ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prezidentovi Miloši Zemanovi doručí návrhy na jejich odvolání v neděli. Novým šéfem resortu zdravotnictví by se podle Sobotky měl stát ředitel Fakultní nemocnice Motol a předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík. Dienstbiera nahradí poslanec za ČSSD Jan Chvojka.

O svých záměrech dnes Sobotka informoval Zemana telefonicky, změny předtím představil Sobotka i širšímu vedení ČSSD. Končícím ministrům poděkoval. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl komentovat, zda Zeman s odvoláním ministrů souhlasí. „Pokud jde o Dienstbiera, dlouhodobý názor pana prezidenta je znám,“ uvedl Ovčáček.

Sobotka zdůraznil, že ministři neodcházejí, protože by měli problémy nebo skandály. „Chci jim poděkovat za práci, kterou tři roky ve prospěch České republiky odváděli, ale prostě chci, aby ten kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní a vláda byla výkonná až do samého konce volebního období,“ uvedl Sobotka.

Němeček uvedl, že personální změny jsou v kompetenci premiéra. „Ponese za ně plnou odpovědnost,“ uvedl Němeček. V pondělí před schůzkou se Sobotkou ministr uvedl, že nepovažuje za důležité, zda právě on skončí. Dodal, že důležité je to, jak z aktuální situace vyjde ČSSD.

Sobotka chystané změny ve vládě oznámil před týdnem v dopisu členům ČSSD, má jít o reakci na neúspěšné krajské a senátní volby. Sobotka dnes zopakoval, že nová sestava ministrů sociální demokracie by měla být lepší v komunikaci i prezentaci fungování strany ve vládě.

Babiš: Změny jsou kontraproduktivní

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) je rád, že premiér došel ke stejnému závěru jako on, změny 11 měsíců před volbami ale zároveň označil za kontraproduktivní. „Jsem rád, že pan premiér konečně došel ke stejnému závěru jako já a vyměnil ministry za ČSSD, kteří podle mého názoru neměli od začátku vůbec ve vládě být,“ uvedl Babiš. Němeček podle něj špatně hospodaří s financemi ve zdravotnictví. „I když osobně s panem Němečkem nemám problém, jeho výměna je správný krok,“ poznamenal.

Babiš souhlasí i s odvoláním Dienstbiera, kterého označil za nejslabší článek vlády. „Legislativní radu vlády vedl politicky i přesto, že má fungovat zcela apoliticky,“ uvedl Babiš. Dienstbier podle něj zvýhodňoval při legislativním procesu zákony z dílny ministrů ČSSD a ministrům z ANO dělal problémy. Poznamenal, že s ním také byla velmi složitá komunikace.

Odvolaný ministr Dienstbier naznačil, že se ho premiér Bohuslav Sobotka zbavil za sliby, že nebude mít ve volbě předsedy strany na březnovém sjezdu protikandidáta. „Mám věrohodné informace, že někteří pražští členové tlačili na mé odvolání a nabízeli jako protiplnění to, že pomohou s prosazením některých věcí, jako jsou volební řády, a také že proběhlo jednání s nějakými jihomoravskými sociálními demokraty, že by se třeba nemusel stavět protikandidát předsedovi na sjezdu,“ uvedl Dienstbier.

Opozice: Je za tím marketing

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nepovažuje výměnu dvou ministrů za opatření premiéra, ale spíš za krok předsedy ČSSD, který řeší vnitrostranickou politiku. „To je evidentně krok předsedy sociální demokracie, který řeší vnitrostranickou politiku, nikoli však opatření předsedy vlády, které zlepšuje činnost celého kabinetu,“ uvedl Kalousek.

Šéf ODS Petr Fiala považuje odchod ministrů za marketingový trik na voliče. „Žádný nový ministr ve svém resortu nebude pár měsíců před volbami schopen téměř nic prosadit. Otázkou zůstává, zda to vlastně vzhledem k vládnutí současné vlády není dobře,“ uvedl předseda ODS. Výměnou Němečka podle něj kabinet navíc „znejišťuje občany v situaci, kdy není jasné, zda bude příští rok zajištěno provozování letecké záchranné služby“.

Miloslav Ludvík (53)
Datum a místo narození 5. září 1963, Praha
Vzdělání vystudoval obor ekonomika zahraničního obchodu na Fakultě obchodní Vysoké školy ekonomické v Praze (1987), později i práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy (1995); má titul MBA z Prague International Business School (2003)
Současná pozice ředitel Fakultní nemocnice v Motole (od 2000), zastupitel hlavního města Prahy (od 2002), předseda finančního výboru pražského magistrátu (od 2014), zastupitel a radní Prahy 13 (od 2014)
Působení v politice od roku 1990 je členem sociální demokracie, před dvěma lety vedl pražskou kandidátku strany v komunálních volbách; od prosince 2014 je předsedou pražské organizace strany, je také členem předsednictva strany (s poradním hlasem)
Kariéra začínal ve farmaceutickém průmyslu, nejprve v podniku Spofa (1987-1988), poté se věnoval obchodu s léky v Chemapolu (1989-1991), mezi roky 1991 a 1994 působil v české pobočce britské farmaceutické firmy Wellcome East Europe, poté vedl českou pobočku kanadské společnosti Apotex; před nástupem do čela motolské nemocnice byl v letech 1998-1999 výkonným ředitelem firmy ČS Factoring, která se věnuje správě pohledávek
Jan Chvojka (35)
Datum a místo narození 17. prosince 1980, Hlinsko
Vzdělání vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (2004), získal titul JUDr. na Právnické fakultě UK (2009)
Současná pozice poslanec za ČSSD (od 2010), zastupitel města Chrudimi (od 2014), zastupitel Pardubického kraje (od 2016)
Působení v politice členem ČSSD je od roku 2007, do Poslanecké sněmovny byl poprvé zvolen v roce 2010 až z 19. místa kandidátky ČSSD, opětovně zvolen byl v roce 2013
Kariéra před vstupem do Sněmovny pracoval jako právník na Odboru strategického rozvoje kraje a evropských fondů Krajského úřadu Pardubického kraje

Čtěte dále:

Pučisté, mafie, podvodník. Dienstbier rozpoutal v ČSSD válku slov

Chovanec se pustil do Babiše kvůli obměnám ve vládě

Výměna ministrů je nesmysl, míní Babiš. Sobotka prý nepsal pravdu


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít