Ve Varšavě protestují tisíce lidí. Ministr vnitra mluví o puči - Euro.cz

Přihlášení

Ve Varšavě protestují tisíce lidí. Ministr vnitra mluví o puči

, čtk,
Ve Varšavě protestují tisíce lidí. Ministr vnitra mluví o puči
Zdroj: ČTK

Tisíce lidí dnes na výzvu polské opozice protestují před prezidentským palácem ve Varšavě. Žádají, aby prezident Adrzej Duda zasáhl proti krokům vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), které podle nich ohrožují demokracii. Podle polské televizní stanice TVN 24 policie vyslala kvůli zajištění bezpečnosti před sídlem prezidenta posily v počtu 500 mužů. List Gazeta Wyborcza uvedl, že podle neoficiálních zdrojů policisté dostali za úkol střežit kanceláře PiS.

Dnešní protesty v centru Varšavy navázaly na noční blokádu východů z parlamentu, k níž došlo poté, co vládní poslanci podle opozice nezákonným postupem schválili státní rozpočet pro příští rok.

Lidé s vlajkami Evropské unie nebo Polska se před sídlem prezidenta začali scházet před polednem. Dav se rozrostl na několik tisíc lidí, kteří skandují hesla jako: „Vláda je nepřítelem demokracie!“, „Svoboda, rovnost, demokracie“ nebo „Přestaň mlčet, prezidente! Hanba v polském parlamentu!“. Mezi lidmi jsou stoupenci různých opozičních uskupení včetně parlamentních stran Občanská platforma (PO), Moderní nebo neparlamentního hnutí Výbor pro obranu demokracie (KOD).

Podle polských médií byly do Varšavy povolány policejní posily čítající 500 mužů. Stanice TVN 24 uvedla, že mají navýšit kapacity s ohledem na to, že část policistů střežila v noci protest před parlamentem. List Gazeta Wyborza dnes napsal, že někteří policisté mají nařízeno sledovat kanceláře vládní strany PiS.


Přečtěte si o Polácích, kteří přesouvají své firmy do Česka:

Byznysová migrace: Poláci hromadně stěhují firmy do Česka


Od prezidentského paláce se část demonstrantů přesunula zpět před budovu parlamentu, v níž od pátku zůstali zákonodárci Občanské platformy. Poslanecký klub největší opoziční strany nesouhlasí s tím, že o rozpočtu se hlasovalo mimo jednací sál. O přesunu do jiné místnosti rozhodl v pátek maršálek Sejmu (dolní parlamentní komory) Marek Kuchciński, protože asi tři desítky poslanců opozice v pátek blokovaly zasedací místnost. Podle opozice část poslanců neměla do hlasovací místnosti přístup.

Občanské platforma i strana Moderní dnes vznesly požadavek na svolání nové schůze na 20. prosince. Chtějí o rozpočtu hlasovat znovu. Předseda Moderních Ryzsard Petru dnes také prohlásil, že pokud PiS ztratila důvěru lidí, budou nezbytné předčasné volby.

Podle agentury AP v Polsku vypukla největší parlamentní krize za poslední roky. Protesty se konají i v dalších městech, například v Krakově nebo Vratislavi. Polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak dnes obvinil opoziční strany z pokusu o nelegální převzetí moci.