Vaše požadavky přesahují mé možnosti, řekl Pilný učitelům. Ti uvažují o stávce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vaše požadavky přesahují mé možnosti, řekl Pilný učitelům. Ti uvažují o stávce

, čtk,
Vaše požadavky přesahují mé možnosti, řekl Pilný učitelům. Ti uvažují o stávce

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) bude v nejbližším období jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) o nárocích na zvýšení platů ve veřejné sféře. Pedagogům na dnešním protestu proti podfinancování školství v Betlémské kapli řekl, že nároky všech profesí na zvýšení mezd v příštím roce nemůže pokrýt. Požadavky ve školství převyšují o pět miliard to, co má k dispozici na zvednutí mezd v celém veřejném sektoru. Školské odbory na to zareagovaly hrozbou stávkové pohotovosti.

Vláda bude muset rozhodnout, kterým skupinám přidá, uvedl Pilný. Návrh rozpočtu aktualizovaný po letních jednáních ve čtvrtek rozeslal ministerským kolegům k diskusi. Kabinet ho otevře v pondělí. V kapitole ministerstva školství navrhuje nyní Pilný 161 miliard korun, tedy méně než před prázdninami, kdy to bylo 168 miliard korun. Rozpočet školství se má totiž odvíjet od toho, jak se nakonec budou zvyšovat platy učitelů a dalších státních zaměstnanců. Rozpočet předložený vládě bude obsahovat výdaje kapitol a částka na platy ve výši 12 miliard bude uvedena zvlášť. „A vláda se rozhodne, jak s tou částkou naloží,“ uvedl již dříve.

Pilný dnes zopakoval, že nároky by bylo možné uspokojit, kdyby vláda rozhodla o zvýšení již domluveného deficitu rozpočtu. Zatím činí 50 miliard korun, což opozice kritizuje jako vysoký schodek pro období, v němž se ekonomice dobře daří. V aktuálním rozpočtu celkové výdaje a příjmy stouply o deset miliard korun. Důvodem zvýšení je především lepší odhad daňových příjmů.


Vláda uvolnila na odměny učitelů 404 milionů. Rozdělí si je od nového školního roku

 Učitelka - ilustrační foto


Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík řekl, že byl zmocněn stávkovou pohotovost vyhlásit, když koalice v pondělí požadavky učitelů nevyslyší. Vyhlášením pohotovosti se odbory začnou připravovat na stávku. „Rozdáme instrukce, jak se mají zakládat stávkové výbory, jak má potom konkrétní stávka probíhat,“ popsal Dobšík další postup. Věří ale, že odbory jej nebudou potřebovat. S rozhodnutím o případné stávce chtějí počkat na výsledek jednání zástupců vysokých škol, aby s nimi svůj postup mohli koordninovat.

Školské odbory požadují zvýšení platů učitelů v regionálním školství o 15 procent a nepedagogických pracovníků o deset procent, a to od letošního listopadu, jinak se podle nich nepodaří naplnit slib vlády o zvýšení platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy, která činila v letošním prvním čtvrtletí 27 889 korun. Celkem chtějí odbory a akademici přidat v příštím roce 17,5 miliardy korun. Vysoké školy usilují o růst platů svých učitelů o 15 procent, peníze na stipendia doktorandů a na podporu žádaných studijních oborů.

Ministerstvo školstí požadavky pedagogů podporuje. Bez posílení rozpočtu podle něj nebude možné řešit problémy ve školství. „Je to nezbytné pro kvalitu českého vzdělávacího systému, udržení kvalitních učitelů ve školách a motivaci těch, kteří se rozhodují, zda se vůbec učiteli stát. Potřebují to děti, studenti a samotní učitelé,“ vzkázal na Facebooku ministr Stanislav Štech.

V regionálním školství pracuje asi 151 tisíc učitelů. Polovina pedagogů na prvním stupni základních škol měla pod 29 671 korun, medián jejich kolegů na druhém stupni a středních školách byl jen o 11 korun vyšší. Medián učitelů na vysoké škole byl loni 37 407 korun.

Čtěte o úpravě návrhu státního rozpočtu:

Vyšší výdaje i příjmy. Ministerstvo financí změnilo návrh rozpočtu, schodek zůstal beze změny

Čtěte dále:

Ministerstvo průmyslu dostane 1,5 miliardy navíc. Havlíček je částečně spokojen

Doprava dostane o 1,5 miliardy méně. Ťok šel přitom žádat o vyšší rozpočet

Šlechtová čtyři miliardy navíc nedostane


Ohodnoťte tento článek
Diskuze