Válková odmítne nominaci na ombudsmanku. Doufá, že ji Zeman nebude přesvědčovat - Euro.cz

Přihlášení

Válková odmítne nominaci na ombudsmanku. Doufá, že ji Zeman nebude přesvědčovat

, čtk,
Válková odmítne nominaci na ombudsmanku. Doufá, že ji Zeman nebude přesvědčovat
Zdroj: čtk

Bývalá ministryně spravedlnosti a nynější vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) prezidentovi Miloši Zemanovi sdělí, že odmítá nominaci na ombudsmanku. Doufám, že mě nebude přemlouvat, řekla dnes České televizi (ČT). Nevyloučila ale, že přesto ombudsmankou bude, protože podle ní může prezident její návrh odmítnout.

Příští týden se Válková setká se Zemanem, který ji na ombudsmanku navrhl Sněmovně. „Odmítnu tu nominaci dodatečně. Doufám, že se nebude zlobit. Doufám, že mi vyhoví,“ řekla dnes Válková v České televizi. Na otázku, zda tedy nebude ombudsmankou, ale odpověděla, že to nemůže vědět. „Já řeknu, že to odmítnu, a samozřejmě že on (prezident) může zase odmítnout to moje odmítnutí,“ uvedla.

Válková řekla, že odmítne nominaci na veřejnou ochránkyni práv jen kvůli svému členství v komunistické straně za totality. V souvislosti s kritizovaným článkem s Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou, prohlásila, že za svými odbornými pracemi si dále stojí.


Přečtěte si: Na chodbách soudů se počátkem 90. let potkávali bývalí estébáci, komunisté i disidenti

 Václav Havel byl u soudu přesně hodinu


Ministr kultury Lubomír Zaorálek či poslanec Václav Votava, kteří jsou členy koaliční ČSSD, dnes vyloučili podporu Válkové při volbě ombudsmanky ve Sněmovně. Oba považují její reakci na kauzu jejích článků z minulého režimu za nedostatečnou. Naopak poslanec hnutí ANO Milan Feranec dnes uvedl, že Válkovou podpoří, protože zná její schopnosti a výsledky práce. Předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že Válková by měla skončit jako zmocněnkyně a neusilovat o post ombudsmanky. Pokud tak neučiní, měla by záležitost podle Adamové probrat Poslanecká sněmovna.

Současné ombudsmance Anně Šabatové končí šestileté funkční období v únoru. Veřejného ochránce vybírá podle zákona Sněmovna z kandidátů, které navrhne prezident a Senát. Horní komora Parlamentu nominovala vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse.

Čtěte také:

Válková chce bezpečnější internet, provozovatelé by měli odpovídat za obsah

Válková chce ratifikaci Istanbulské úmluvy. Pomoc obětem násilí v praxi selhává, varuje