V Německu se může koronavirem nakazit až 70 procent lidí, tvrdí Merkelová. Podle Babiše vyvolává paniku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

V Německu se může koronavirem nakazit až 70 procent lidí, tvrdí Merkelová. Podle Babiše vyvolává paniku

čtk,
V Německu se může koronavirem nakazit až 70 procent lidí, tvrdí Merkelová. Podle Babiše vyvolává paniku
Zdroj: čtk

Vyjádření německé kancléřky Angely Merkelové, že by se novým typem koronaviru mohlo v Německu nakazit přes 60 procent obyvatel, by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mohlo vyvolat paniku. Česko přijalo opatření, aby v zemi tak černý scénář nenastal, uvedl premiér. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se domnívá, že jde o matematický model, který nezohledňuje opatření. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vláda přijímá opatření, která co nejvíc zmírní dopad koronaviru. I podle opozice mají přijatá přísná opatření předejít podobným scénářům.

„Nechci komentovat situaci v Německu, i když si myslím, že taková prohlášení vyvolávají spíš paniku. My jsme každopádně přijali razantní opatření, aby o tak černých scénářích nemohla být ani řeč,“ reagoval Babiš na vyjádření Merkelové. Později dodal, že kancléřka zřejmě vycházela ze scénáře, kdy by stát nepřistoupil k žádným opatřením.

„Ten předpoklad vychází z nějakých teoretických matematických modelů a příliš nezohledňuje aktuální situaci nebo přijatá opatření,“ řekl ke kancléřčinu vyjádření ministr zdravotnictví Vojtěch.

Kancléřka dnes v prvním veřejném vyjádření k situaci kolem koronaviru uvedla, že by se mohlo nakazit 60 až 70 procent Němců, a vyzvala k solidaritě s ohroženými skupinami obyvatel.

„Česká republika opatření přijala dříve než všechny státy v Evropě včetně Německa právě proto, abychom zabránili masivnímu rozšíření epidemie. Jako první jsme zakázali přímé lety z Itálie, pro české občany, kteří se odsud vraceli, jsme zavedli povinnou karanténu, lidi s podezřením na nákazu testujeme doma, děláme kontroly na hranicích, operativně jsme rozhodli o zrušení společenských akci s účasti nad 100 lidi a uzavřeli jsme školy. Bohužel některé evropské země tak rychle a radikálně nereagovaly. My jsme tedy v jiné výchozí situaci a uděláme maximum pro ochranu našich občanů a jsem přesvědčen, že situaci zvládneme. Musíme být všichni jednotní a táhnout za jeden provaz a virus porazíme,“ uvedl Babiš.


Přečtěte si komentář: Babišovy zavirované dobroty: pořádně hustá bramboračka

Ondřej Stratilík

Hamáček uvedl, že neví, o jaká data kancléřka své vyjádření opírá. „Vláda se při svém rozhodování řídí snahou o maximální ochranu obyvatel České republiky a přijímá taková opatření, která v co nejvyšší míře zmírní dopad koronaviru na kapacity českého zdravotnictví,“ uvedl vicepremiér.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že podle vyjádření odborníků se tak extrémní počet nakažených, o jakém mluvila Merkelová, v Česku neočekává. „Přijatá opatření, byť mohou někomu připadat přísná, mají za cíl právě předejití takto katastrofálním scénářům. Je tedy v zájmu nás všech, aby lidé dodržovali všechna pravidla, včetně karantény. V tuto chvíli je odpovědnost každého z nás skutečně zásadní,“ uvedla.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury by pro Česko bylo nejhorší, kdyby si nechalo radit od Merkelové. „Efektivní opatření musí být na hranicích, musíme dobře připravit zdravotní systémy České republiky a účinnými způsoby bránit šíření v naší zemi. Obavám paní Merkelové se nelze divit, neboť jí po Německu běhá několik set tisíc migrantů, o kterých nemá žádnou evidenci,“ uvedl Okamura.