„Proevropský“ Babiš pro Financial Times: Pravomoce se musejí vrátit národním státům - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

„Proevropský“ Babiš pro Financial Times: Pravomoce se musejí vrátit národním státům

, čtk,
„Proevropský“ Babiš pro Financial Times: Pravomoce se musejí vrátit národním státům
Zdroj: čtk

Evropská unie potřebuje změnu a pravomoci se musejí vrátit do národních metropolí. V rozhovoru pro list Financial Times to prohlásil český premiér Andrej Babiš. Odmítl, že by v České republice, Maďarsku nebo Polsku byla ohrožena demokracie, a potvrdil odpor své vlády proti přerozdělování migrantů.

„Nemůžeme přijmout všechny migranty planety. Pokud budou přistěhovalecká centra uvnitř Evropy, kdo bude rozhodovat, kam tito lidé půjdou? Kdo jim dá azyl?“ řekl Babiš v interview. Evropská unie by se spíše měla zaměřit na zabezpečení svých hranic a poskytnout pomoc zemím, které uprchlíci opouštějí, dodal.

Podle českého premiéra je zapotřebí podepsat se zeměmi, jako je Libye a Tunisko, smlouvu obdobnou dohodě EU s Tureckem. Je rovněž třeba pomoci lidem přímo v jejich zemích, například v Sýrii, v Nigérii nebo jinde. „To je cesta, jak tento problém vyřešit,“ konstatoval Babiš.

Premiér odmítl tvrzení, že v Česku, Maďarsku nebo Polsku je ohrožena demokracie. „Lidé volí svobodně, a pokud nejsou spokojeni s maďarskými nebo polskými politiky, vymění je,“ řekl.


Promluvme si, milý Andreji. Conte pozval Babiše do Itálie

 Italský premiér Giuseppe Conte


List připomíná, že Babiš se dostal do problémů kvůli svým podnikatelským aktivitám a byl obviněn v souvislosti s vyšetřováním dotací Evropské unie. Provinění opakovaně odmítá. „V novinách jsem četl, že jsem docela bohatý. Nikdo mě nemůže zkorumpovat. Jsou to kecy, prostě lži,“ řekl.

Babiš se v rozhovoru označil za „rozhodně proevropského politika“ a zdůraznil, že se staví proti snahám české opozice vyvolat referendum o členství země v EU. Unie ale podle něj potřebuje změnu a pravomoci se musejí vrátit do národních metropolí. „Klíčovou zásadou musí být, že EU toho bude dělat méně, ale účinněji. Už žádná nesmyslná nařízení. Legislativa musí být moudřejší a lepší. Přílišné regulace umrtvují inovace a byznys,“ prohlásil český premiér.

Dále čtěte:

Zeman: Případná kontrola na německých hranicích by měla být dočasná

Maďarsko nepřistoupí na globální pakt o migraci. Je podle něj hrozbou pro svět

Komentář: Merkelová versus bavorský střelec

Merkelová se pochlubila dohodou s Českem o migraci. Úplný nesmysl, tvrdí Babiš