Summit skupiny G20 začal kvůli Merkelové jenom v devatenácti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Summit skupiny G20 začal kvůli Merkelové jenom v devatenácti

, čtk,
Summit skupiny G20 začal kvůli Merkelové jenom v devatenácti
Zdroj: čtk

Poprvé na půdě Jižní Ameriky dnes začal summit dvaceti nejsilnějších ekonomik světa ze skupiny G20. Zahájení dvoudenní vrcholné schůzky v argentinské metropoli Buenos Aires se konalo za přítomnosti pouze 19 členů, protože německá kancléřka Angela Merkelová kvůli čtvrtečním potížím svého letadla dorazí na summit se zpožděním až dnes večer. Předmětem jednání summitu mají být tradičně ekonomická, ekologická a politická témata.

Očekává se, že se do jednání promítne nejnovější rusko-ukrajinský konflikt stejně jako podezření, že jeden z účastníků, saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, byl zapojen do vraždy novináře Džamála Chášukdžího.

Účastníci jednají na plenárním zasedání. Do Buenos Aires jsou svolány demonstrace odpůrců globalizace a organizátoři na nich očekávají tisíce lidí. Ve městě jsou ale mimořádná bezpečnostní opatření a vláda na dnešek vyhlásila svátek.

Samotnému summitu předcházel podpis nové třístranné obchodní dohody mezi USA, Mexikem a Kanadou, který nahradí původní Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Jeden ze signatářů, americký prezident Donald Trump, dohodu označil za vítězství pro ekonomiku USA, kanadský premiér Justin Trudeau optimismem nehýřil. Za Mexiko dokument podpisoval končící prezident Enrique Peña Nieto, jehož mandát v sobotu skončí.


Přečtěte si analýzu Ilony Švihlíkové:

Co s Trumpem? Oko za oko, zub za zub?

 Americký prezident Donald Trump


Summit je označován za nejnapjatější v historii skupiny G20, která se začala scházet v roce 2008. Tradiční ekonomická, ekologická a obchodní témata zastiňují současné žhavé události, jednak situace kolem Ukrajiny, jednak vražda saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Proto se pozornost zaměřuje nejen na hlavní světové hráče, jako je Trump, prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching, ale i na saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Na společné fotografii stál na samém okraji skupiny, někteří politici, jako Putin i Trump ho pozdravili, ale osobně se setkal jenom s nemnohými – s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem nebo s indickým premiérem Naréndrou Módím. Macron ho důrazně žádal o vyšetření Chášukdžího vraždy. Panuje podezření, že o ní bin Salmán předem věděl. Sejít se s ním má také britská premiérka Theresa Mayová, která předem řekla, že bude požadovat důkladně vyšetření vraždy.

Ukrajina se promítla na summitu v podobě zrušeného setkání Trump-Putin. Bílý dům trvá na tom, že důvodem je výhradně kerčský incident, Rusko zase naznačuje, že důvodem je vnitřní americké politika.


Skóre obchodní války: Čína doplácí na Trumpova cla, Spojené státy bohatnou

 Plnění nákladní lodi kontejnery


Summit by měl skončit společným prohlášením, avšak diplomaté, kteří připravují závěrečný text, jsou zatím skeptičtí. Podle nich USA dohodě brání v otázce obchodních pravidel, boje proti změnám klimatu i řešení migrace. Diplomaté naznačili, že by se věc mohla vyřešit neortodoxním způsobem, totiž formulací, že například v otázce dodržení pařížské klimatické dohody se shoduje 19 účastníků, USA nikoli.

Na dnešní večer je naplánován ještě kulturní program a večeře, kde by už Merkelová měla být. V sobotu se pak mají konat další bilaterální schůzky, z nichž největší pozornost bude poutat Trumpovo jednání se Si Ťin-pchingem a Merkelovou.

Do Buenos Aires jsou na dnešek svolány demonstrace odpůrců globalizace, avšak podle agentur město připomíná pevnost. V pohotovosti je přes 20 tisíc policistů a tři tisíce vojáků, zavřeny jsou banky, v centru také obchody a školy a nejezdí doprava. Policie našla v jednom taxi podomácku vyrobené bomby, ale ministryně bezpečnosti Patricia Bullrichová řekla, že očekává jenom klidné protesty a den bez násilí.

Dále čtěte:

Memento pro Trumpa aneb Jak Reagan prohrál válku o japonská auta

Slavné oběti obchodní války. Na odvetu EU doplatí Jack Daniel’s i Harley-Davidson

Ohodnoťte tento článek
Diskuze