V bavorské CSU se objevují hlasy požadující Seehoferovu hlavu. Rozhodne se na sjezdu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V bavorské CSU se objevují hlasy požadující Seehoferovu hlavu. Rozhodne se na sjezdu

, čtk,
V bavorské CSU se objevují hlasy požadující Seehoferovu hlavu. Rozhodne se na sjezdu
Zdroj: čtk

V bavorské Křesťanskosociální unii (CSU) se po neúspěšných volbách začínají ozývat první hlasy požadující rezignaci šéfa strany Horsta Seehofera. Ten dnes svým kritikům vzkázal, že na řešení personálních otázek bude čas na listopadovém stranickém sjezdu. Že by sesterská strana křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové rok před zemskými volbami v Bavorsku skutečně přepřahala, se většině pozorovatelů zdá nepravděpodobné.

Konzervativní unie CDU/CSU zůstala i po nedělních parlamentních volbách ve spolkovém sněmu nejsilnější, když společně získala 32,9 procenta hlasů. Oproti volbám před čtyřmi lety přišla ale zhruba o 8,5 procentního bodu. CSU v Bavorsku ztratila dokonce 10,5 bodu, když dostala 38,8 procenta hlasů.

Pro stranu, která má v Bavorsku od druhé světové války prakticky nepřetržitě premiéra, to rok před tamními volbami není dobré znamení. Část straníků má obavu, že by CSU na podzim 2018 mohla ztratit většinu v zemském sněmu.


Bývalá NDR potrestala CDU za své rozmazlení. Přečtěte si komentář

Lubomír Heger


Seehofera, který údajně před parlamentními volbami řekl, že v případě neúspěchu dá svou hlavu na špalek, už k rezignaci vyzvalo jedno okresní a jedno místní sdružení CSU. Přidal se i první zemský poslanec strany Alexander König. „Potřebujeme jiného lídra kandidátky pro zemské volby,“ nechal se slyšet a hned navrhl bavorského ministra financí a Seehoferova velkého konkurenta Markuse Södera.

Předseda CSU dnes požadavky na odchod z čela strany kritizoval. Místem, kde se takové otázky mají řešit, je podle něj nadcházející stranický sjezd. „Všechno ostatní není nápomocné v této těžké situaci, kterou v Berlíně musíme zvládnout,“ podotkl.

O možném odchodu osmašedesátiletého Seehofera se mluvilo už v minulosti. On sám tvrdil, že před zemskými volbami v roce 2018 odejde do politického důchodu. Letos v dubnu ale oznámil, že navzdory dřívějším prohlášením hodlá v politické kariéře pokračovat.

O povolební situaci v Německu dále čtěte:

Boje v AfD sílí. Předsedkyně Petryová i její muž odejdou ze strany

Velkou koalici už ne. Němci upřednostňují „Jamajku“

SPD se chystá do opozice, populistická AfD míří do parlamentu

Němečtí voliči potrestali velkou koalici, nová bude vznikat jen těžce

Merkelová chce stabilní vládu. Bude jednat s FDP, Zelenými i SPD


Ohodnoťte tento článek
Diskuze