Uzbek útočící ve Stockholmu se přiznal k teroristickému činu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Uzbek útočící ve Stockholmu se přiznal k teroristickému činu

, čtk,
Uzbek útočící ve Stockholmu se přiznal k teroristickému činu

Uzbek podezřelý z útoku ve Stockholmu dnes před vyšetřující soudkyní přiznal spáchání teroristického činu. Řekl to jeho advokát. Soudkyně na něj posléze uvalila vazbu. Devětatřicetiletý Rachmat Akilov, sympatizující s džihádisty, najel minulý týden v pátek s nákladním autem do lidí, z nichž čtyři zabil a další zranil.

„Akilov přiznává spáchání teroristického činu,“ oznámil právní zástupce zadrženého Johan Eriksson, jehož jmenoval soud. Uzbek se slyšení před soudcem účastnil, ale sám nepromluvil.

Po následném uzavřeném jednání, které trvalo přibližně hodinu, soudkyně Malou Lindblomová rozhodla, že Akilov bude držen ve vazbě až do konání procesu. Uzbekovi, pokud bude uznán vinným, hrozí doživotní vězení.

Šéf švédské policie Dan Eliasson už v pondělí prohlásil, že o Akilovově vině není pochyb.

V souvislosti se zločinem policie zatkla i druhého člověka, ale prokuratura rozhodla o jeho propuštění. Úřady o této osobě žádné podrobnosti nesdělily. Naznačily jen, že byla zadržena kvůli možnému spojení s Akilovem, nikoli kvůli podezření ze závažnějšího trestného činu.

Policie zatkla Akilova v sobotu. Podle vyšetřovatelů předchozího dne řídil nákladní auto, s nímž vjel do davu lidí na nákupní třídě Drottninggatan v centru hlavního města a poté prorazil průčelí luxusního obchodního domu Åhléns. O život při útoku přišli dva Švédové, Belgičan a Brit. Dalších 15 osob utrpělo zranění. Uzbek podle policie sympatizuje s teroristickou organizací Islámský stát (IS).

O útoku ve Stockholmu jsme dále psali:

Podezřelý z útoku ve Stockholmu je Uzbek, sympatizant Islámského státu

Ve Stockholmu najel nákladní automobil do lidí, nejméně čtyři mrtví. Policie dopadla pachatele