Útok v Nice šokoval svět. Má 84 obětí

15. července 2016, 05:28 - čtk
15. července 2016, 05:28

Nejméně 84 lidí zemřelo při útoku v jihofrancouzském Nice, kde ve čtvrtek v noci najelo do davu lidí oslavujících státní svátek nákladní auto. Skoro dvě desítky zraněných jsou v kritickém stavu. Prezident François Hollande označil útok za teroristický čin a navrhl prodloužení výjimečného stavu v zemi o tři měsíce. Atentát odsoudili světoví státníci i české politické špičky. Německo v reakci na útok zpřísňuje kontroly na francouzských hranicích.

Rodinná atmosféra na pobřežní promenádě jihofrancouzského letoviska se podle svědků změnila v chaos ve chvíli, kdy do lidí začalo najíždět bílé nákladní auto, pod jehož koly umírali dospělí i děti.

Lidé zběsile prchali ve snaze zachránit si holý život. Desítky z nich byly zraněny, zatímco se místní hotel změnil v improvizovanou ošetřovnu.

Útočník, který na promenádě zabíjel, byl identifikován jako jednatřicetiletý Francouz tuniského původu, který patrně jednal bez komplice. Policie jej při zásahu zastřelila.

Policie jej vedla ve svých záznamech, tajné služby ho ale v hledáčku neměly. Vyšetřovatelé v nákladním voze, ve kterém útočník najížděl do chodců, nalezli atrapy střelných zbraní a nefunkční granáty. U sebe měl nejméně jednu funkční pistoli, se kterou opakovaně střílel, tvrdí francouzská média s odvoláním na policejní zdroje.

Na promenádě zavládl chaos

K masakru došlo krátce po půl jedenácté v noci na rušné promenádě ve chvíli, kdy se lidé shromáždili, aby sledovali ohňostroj při oslavě Dne pádu Bastily. Auto najelo ve velké rychlosti do davu a podle prokuratury kosilo lidi na úseku dlouhém téměř dva kilometry.

„Hrůzný útok opět udeřil na Francii. Jeho teroristický charakter nelze popřít,“ řekl Hollande v mimořádném televizním vystoupení zhruba ve čtyři hodiny ráno. „Musíme učinit vše pro boj proti teroristické zkáze,“ dodal prezident.

Lidé utíkali v panice pryč (video: France24).

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil a jeho motiv není znám. Došlo k němu osm měsíců poté, co teroristé z organizace Islámský stát (IS) zabili v Paříži 130 lidí. Od té doby platí v zemi výjimečný stav, který se dnes prezident Hollande rozhodl prodloužit o další tři měsíce.

Pokud návrh schválí parlament, bude výjimečný stav platit až do konce října. Teprve ve čtvrtek bylo přitom rozhodnuto, že výjimečný stav už za pár dnů ve Francii skončí. Atentát v Nice ale vše změnil.

Podle policisty citovaného agenturou AFP byly u řidiče auta, jehož zastřelila policie, nalezeny doklady na jméno jednatřicetiletého obyvatele Nice s tuniskými kořeny. Úřady povolaly do ulic Nice asi 500 policistů, aby dohlíželi na bezpečnost obyvatel a vypomohli s vyšetřováním. Na neurčito je uzavřena část pobřežní promenády, kde se útok odehrál, a také několik úseků přilehlých ulic.

Německo zpřísňuje hraniční kontroly

Německá policie po teroristickém útoku v Nice výrazně zpřísní kontroly na hranicích s Francií. Více policistů bude na dálničních i silničních hraničních přechodech, ve vlacích jedoucích přes hranice i na mezinárodních letištích. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Policie uvedla, že se německá strana dohodla s francouzskými kolegy na tom, jak budou opatření vypadat. Přesnou podobu kontrol policisté nechtěli z taktických důvodů komentovat.

Světoví státníci útok odsoudili

Řada světových politiků útok v Nice odsoudila a dala najevo zármutek a soucit s oběťmi, jejich blízkými i celou Francií. Americký prezident Barack Obama mluvil o „strašlivém, zjevně teroristickém činu“. Zároveň nařídil svým úřadům, aby poskytly Francii veškerou potřebnou pomoc.

„Je to tragický paradox, že oběťmi útoku jsou lidé oslavující svobodu, rovnost a bratrství,“ řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. „Německo stojí po boku Francie v boji proti terorismu. Slova sotva stačí, abychom řekli, že jsme spolu s našimi francouzskými přáteli,“ uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. „Opět jsme se přesvědčili, že terorismu je naprosto cizí lidská morálka. Jeho oběťmi se stali naprosto nevinní lidé, včetně žen a dětí,“ uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Zdůraznil, že k vítězství nad „nestvůrným zlem“ je nezbytné spojit síly a že Rusko je připraveno k těsné spolupráci s Francií a dalšími partnery.

Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další vládní a opoziční politici útok v Nice také odsoudili. Na sociálních sítích vyjádřili soustrast rodinám obětí a solidaritu Francii. Zeman se vyjádřil pro razantnější postup vůči teroristům, Sobotka zdůraznil odhodlání porazit „zvrácený fanatismus“. Útok podle předsedy ODS Petra Fialy ukázal, že další omezování svobod v rámci vyšší bezpečnosti nemá smysl.

Evropské akcie na začátku obchodování v reakci na útok v Nice klesaly. Ztrácely hlavně akcie firem zaměřených na turistiku.


Přečtěte si o tom, jak terorismus zabíjel v hlavním městě Turecka:

Útok na letišti v Istanbulu: 41 mrtvých a 239 zraněných


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Vypočítejte si vaši čistou mzdu v roce 2018: liší se od té z roku 2017?
Jak zadat příkaz v bance, aby platba došla do konce roku 2017
Máte už novou dálniční známku?
Rostou ceny bytů i úrokové sazby. Koupit si vlastní byt je tak stále těžší!
Auta
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude…
Škoda láká anglické záchranné složky na upravený Kodiaq a policii na rychlý Superb
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky výfuku?
Značka Alpine je definitivně zpět. Renault v Dieppe odstartoval výrobu A110
Co udělá víc oktanů s výkonem tříválce 1.0 TSI? Naše dlouhodobá Škoda Fabia vám to ukáže
Technologie
Intel začíná brát vážně ovladače GPU. Lepší výkon a „launch driver“ pro Ōkami HD
Nejlepší mobil od LG je v Česku. V30 má příliš sebevědomovou cenu
Problémy? Nová konzole Ataribox byla na poslední chvíli odložena
Internet dostal velkou facku. V USA po dvou letech zrušili síťovou neutralitu
Dokonáno. Norský rozhlas jako první na světě ukončil FM vysílání
Hry pro příležitostné hráče