Útok na vánoční trh v Berlíně: dvanáct mrtvých, desítky zraněných - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Útok na vánoční trh v Berlíně: dvanáct mrtvých, desítky zraněných

, čtk,
Útok na vánoční trh v Berlíně: dvanáct mrtvých, desítky zraněných
Zdroj: Profimedia.cz

Počet obětí možného útoku na vánoční trh v západní části berlínského centra vzrostl na dvanáct. Berlínská policie o tom dnes informovala na twitteru. Zraněných je 48, část z nich je ve vážném stavu. Podle německých médií řídil nákladní vůz, který na trh vjel, muž, který do země přišel letos jako uprchlík z Afghánistánu nebo Pákistánu. Ve voze policisté našli mrtvého muže, který byl polským občanem. Předpokládají, že útok byl úmyslný.

V pondělí večer německá policie hovořila o devíti obětech možného útoku, v noci na úterý ale bilanci zvýšila na dvanáct. V nemocnicích leží 48 zraněných, stav řady z nich je vážný, uvedla.

O pondělním incidentu nyní policie na twitteru poprvé informuje jako o „pravděpodobně teroristickém útoku“. Úřady dosud oficiálně neoznámily, že šlo o úmyslný teroristický útok, podle agentury DPA ale už vyloučily, že se jednalo o nehodu.

Už v pondělí večer ministr vnitra Thomas de Maizière uvedl, že hodně nasvědčuje tomu, že šlo o útok. Ministr vnitra nejlidnatější německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Ralf Jäger dnes uvedl, že na základě dosavadních informací vychází z toho, že na berlínském vánočním trhu se odehrál „teroristický útok“.

Nákladní vůz s polskou poznávací značkou, v němž byli podle policie dva lidé, vjel kolem 20:00 na vánoční trh na náměstí u symbolu západní části Berlína – Pamětního kostela císaře Viléma. Tržištěm projel vůz vysokou rychlostí v délce asi 50 až 80 metrů. Podle listu Die Welt vjel nákladní vůz do davu s vypnutými světly.

Rozhlasová stanice RBB s odvoláním na bezpečnostní zdroje oznámila, že muž, který auto řídil, se narodil 10. ledna 1993 v Pákistánu a do Německa přišel 31. prosince 2015 hraničním přechodem Pasov. Dopustil se drobnějších kriminálních přestupků a policii byl znám. Berlínská policie tuto informaci nechtěla komentovat.

Speciální jednotky německé policie podnikly v noci na úterý kolem 04:00 razii v hangárech bývalého letiště Tempelhof, kde jsou ubytování uprchlíci, uvedl server deníku Die Welt. Muž podezřelý z útoku tam byl prý hlášený.

Muž, jehož mrtvé tělo se našlo v kabině nákladního vozu, byl polským občanem, sdělila berlínská policie. Jeho totožnost zatím nesdělila. Podle listu Berliner Morgenpost nařídily úřady provést pitvu, aby se zjistila příčina jeho úmrtí.

Česko kvůli útoku v Berlíně zvyšuje bezpečnostní opatření
V souvislosti s dnešním útokem v Berlíně posiluje česká policie s okamžitou platností bezpečnostní opatření u míst s vysokou koncentrací osob. Na twitteru o tom informoval ministr vnitra Milan Chovanec, který opatření konzultoval s policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

České televizi (ČT) Chovanec řekl, že nejpozději od úterního rána bude v českých ulicích více policistů, a to i s dlouhými zbraněmi. Zřejmě v úterý ráno se podle ministra také sejde takzvaná zpravodajská skupina, která by případně mohla rozhodnout, zda zvýšit stupeň ohrožení terorismem. „Zatím ty informace k tomu nesměřují,“ dodal Chovanec.

Zda by se do hlídkování v ulicích mohli zapojit i vojáci, ministr vnitra nevyloučil. „Návrat armády připadá v úvahu pouze v případě, pokud bychom zvyšovali ohrožení České republiky teroristickou hrozbou,“ řekl Chovanec ČT. Podle něj zatím není ani žádný důvod posilovat hlídky na česko-německých hranicích.

Do davu na vánočním trhu v centrální berlínské čtvrti Charlottenburg dnes večer vjel nákladní vůz. Nejméně devět lidí zemřelo, dalších přibližně 50 utrpělo zranění.

Česká diplomacie nemá žádné informace o případných obětech z řad českých občanů. „Na naši ambasádu se zatím nikdo neozval,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Čechům, kteří byli v systému dobrovolné registrace občanů cestujících do zahraničí DROZD, rozešle Černínský palác varovnou textovou zprávu. V celém Německu je ale podle Lagronové aktuálně zaregistrováno pouze 54 Čechů.

Z českých politiků se k tragické události vyjádřil ministr kultury Daniel Herman. „Nedopusťme, aby pozitivní poselství Vánoc bylo přehlušeno zlem,“ uvedl na twitteru. Ministr zároveň vyjádřil solidaritu s oběťmi a s pozůstalými neštěstí.

Nákladní vůz, který na vánoční trh vjel, patřil polské spediční firmě. Německá policie dnes krátce po půlnoci uvedla, že prověřuje možnost, že byl vůz ukraden na staveništi ještě na území Polska. Podle státní poznávací značky pocházel vůz z okolí města Gryfino, které leží poblíž německé hranice, asi 100 kilometrů severovýchodně od Berlína.

Zda se jednalo o teroristický čin, případně zda měl islamistický motiv, úřady nezveřejnily. Obyvatele německé metropole ale v pondělí večer vyzvaly, aby zůstali doma. Dnes policie požádala případné svědky, aby jí poskytly informace či fotografie a videa z místa činu.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze