Útok na Sýrii hraje do karet extrémistům, míní Rusko. Tillerson zamíří jednat do Moskvy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Útok na Sýrii hraje do karet extrémistům, míní Rusko. Tillerson zamíří jednat do Moskvy

, čtk,
Útok na Sýrii hraje do karet extrémistům, míní Rusko. Tillerson zamíří jednat do Moskvy
Zdroj: čtk

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov měl se svým americkým protějškem Rexem Tillersonem telefonický rozhovor o situaci v Sýrii po pátečním raketovém útoku USA. Navzdory protikladným stanoviskům k útoku se oba ministři dohodli, že budou v diskusích o Sýrii osobně pokračovat.

Lavrov podobně jako v pátek ruský zástupce u OSN Vladimir Safronkov řekl, že „útok na zemi, jejíž vláda bojuje s terorismem, pouze hraje do karet extrémistům a vytváří další bezpečnostní hrozby v regionu a ve světě“. Rovněž Tillersonovi podle ministerstva řekl, že tvrzení Západu, podle něhož syrská armáda použila v provincii Idlib 4. dubna chemické zbraně, neodpovídá skutečnosti.

Tillerson by měl dorazit do Moskvy k jednání s ruskými činiteli příští týden, uvedla agentura Reuters. V pátek Tillerson označil reakci Ruska na raketový útok USA proti letecké základně syrského vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada za „zklamání“. Dodal ale, že tím není nijak překvapen.


Přečtěte si, jak na útok USA reagovaly další státy

Spojenci americký úder podpořili, Rusko odsoudilo. Čína reaguje opatrně


Americká armáda vypálila v pátek nad ránem ze dvou lodí ve východním Středomoří 59 střel s plochou dráhou letu typu Tomahawk na leteckou základnu syrské armády nedaleko Homsu, z níž v úterý syrská armáda podle Washingtonu vedla chemický útok na město Chán Šajchún. Americké údery si podle syrských zdrojů vyžádaly 16 obětí, z nichž devět byli civilisté.

Rusko akci hodnotí jako porušení mezinárodního práva, Spojené státy jako oprávněnou a zásadní akci. Na jejich straně je mnoho dalších zemí.

Moskva v reakci na útok pozastavila horkou linku s Pentagonem, díky níž se předcházelo leteckým kolizím nad Sýrií. Ministerstvo obrany si předvolalo amerického vojenského atašé.

Dále čtěte:

Americký úder v Sýrii podpořila řada zemí, Rusko ruší horkou linku

OSN: útok v syrském Idlibu byl válečný zločin. Podle Británie důkazy ukazují na Asada


Ohodnoťte tento článek
Diskuze