Útok na americkou demokracii a volby. Trumpovi právníci chystají obhajobu proti impeachmentu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Útok na americkou demokracii a volby. Trumpovi právníci chystají obhajobu proti impeachmentu

, čtk,

Právní tým amerického prezidenta Donalda Trumpa se před nadcházejícím procesem o impeachmentu chystá dnes zveřejnit návrh obhajoby, v němž tvrdí, že proces je nebezpečným útokem na americkou demokracii a pokusem zvrátit volby z roku 2016 a ovlivnit ty následující.

V šestistránkovém dokumentu obhájci tvrdí, že obvinění ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu, která vůči prezidentovi před Vánoci vznesla Sněmovna reprezentantů, jsou protiústavní. Informovala o tom americká média.

„Je to bezostyšný a protiprávní pokus zvrátit výsledky voleb z roku 2016 a ovlivnit volby v roce 2020, které přijdou jen za pár měsíců,“ citovala z dokumentu agentura AP. Podle právníků je proces impeachmentu zahájený díky hlasům demokratů „nebezpečným útokem na právo amerických občanů svobodně si zvolit prezidenta“.

Projde impeachment na Donalda Trumpa Senátem?

Svou strategii a argumenty pro nadcházející proces dnes plánují zveřejnit i demokraté. Podle nich Trump porušil přísahu, a musí proto úřad hlavy státu opustit.

Sněmovna reprezentantů ústavní žalobu na Trumpa vznesla loni v prosinci a tuto středu případ předala Senátu. Proces ve čtvrtek formálně začal tím, že zástupce Sněmovny reprezentantů Adam Schiff přečetl senátorům znění ústavní žaloby. Následně složili přísahu předseda Nejvyššího soudu USA John Roberts, který na proces bude dohlížet, a také senátoři. Úkolem senátorů je v procesu působit v roli poroty.


Trumpovi pomáhá impeachment. Jeho štáb mobilizuje voliče, vybral rekordní částku

 Americký prezident Donald Trump


Trump ústavní žalobu považuje za politický hon na čarodějnice a věří, že proces v Senátu rychle skončí. Hrozba, že bude z funkce odvolán, je považována jen za teoretickou. Všeobecně se očekává, že republikánská většina v Senátu, který má v impeachmentu poslední slovo, Trumpa osvobodí.

Dále čtěte:

Účet za 46 miliard dolarů. Analýza ukázala, na kolik přišla americké firmy Trumpova cla

Noční můra demokratů: Trump prohraje, ale Bílý dům neopustí

Kdo platil Stormy Daniels? Trump má předložit daňová přiznání z posledních 8 let

Krach, jaký svět neviděl. Trump varuje před propadem trhu, pokud nebude znovu zvolen

Šesti z deseti Američanů se nelíbí, jak Trump vykonává úřad prezidenta