Ústavní soud zamítl stížnost Metrostavu v kauze Rath - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ústavní soud zamítl stížnost Metrostavu v kauze Rath

, čtk,
Ústavní soud zamítl stížnost Metrostavu v kauze Rath
Zdroj: Richard Rameš, Mladá fronta

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost společnosti Metrostav proti postupu policie a státního zastupitelství v kauze zmanipulovaných tendrů. Metrostav v kauze figuruje spolu s bývalým středočeským hejtmanem a někdejším poslancem za ČSSD Davidem Rathem a dalšími lidmi i firmami. Obžaloba podaná v červenci se týká podplácení, pletich a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů unie. ÚS rozhodl v listopadu bez veřejného jednání. Metrostav se k verdiktu nechce vyjadřovat.

Metrostav poukazoval na mnoho údajných pochybení, například opožděnost zahájení trestního stíhání, selektivní výběr důkazů, podjatost vyšetřovatelů a nezákonné využití odposlechů. Ústavní soudci se ale většinou z nich detailně nezabývali, stížnost považovali za předčasnou.

„Tyto námitky stěžovatelka (Metrostav) bude moci relevantně uplatnit v hlavním líčení či u předběžného projednání obžaloby a příslušný soud se jimi bude muset zabývat, posoudit je a vyvodit z nich příslušné procesní i hmotněprávní důsledky,“ stojí v usnesení.

„K probíhajícím soudním sporům, které se naší společnosti přímo či nepřímo týkají, včetně kauz pana doktora Ratha, se nevyjadřujeme,“ sdělil mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.


Nepřehlédněte exkluzivní rozhovor s šéfem Metrostavu:

Šéf Metrostavu Bělohlav: V Česku není do čeho píchnout

Šéf Metrostavu Jiří Bělohlav.

Skupina lidí a firem je podle staršího vyjádření státního zastupitelství podezřelá z toho, že se v osmi případech podílela na manipulování zakázek Středočeského kraje, kolínské, kladenské a mladoboleslavské nemocnice a Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Podle dřívějších informací médií se případ týká rekonstrukcí či výstavby nemocničních pavilonů a dodávky sanitních vozů, v tendrech celkově šlo o více než 700 milionů korun.

Protikorupční policie obvinila lidi i firmy v říjnu 2013 a vyšetřování ukončila loni v srpnu. Kauzu by měl řešit středočeský krajský soud.

Rath spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě už v jedné podobné kauze spojené s tendry. Vrchní soud v Praze nedávno zrušil rozsudek, podle kterého si Rath měl za přijímání úplatků odpykat 8,5 roku ve vězení. Případ bude znovu řešit Krajský soud v Praze.

Přečtěte si o aktivitě Metrostavu v Norsku:

Kde kope Metrostav aneb Češi na konci světa

 Metrostav v Norsku

Ohodnoťte tento článek
Diskuze