Menu Zavřít

USA zařadí íránské gardy na seznam teroristů

6. 4. 2019
Autor: Profimedia.cz

Spojené státy se chystají zařadit íránské revoluční gardy na seznam zahraničních teroristických organizací. O tomto kroku, který by výrazně zvýšil tlak na tuto polovojenskou organizaci, informoval v pátek list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na členy americké administrativy. Podle jeho zdrojů oznámí Washington své rozhodnutí v pondělí. Teherán vzápětí pohrozil stejným odvetným krokem.

„Jestli budou revoluční gardy zařazeny na americký seznam teroristických skupin, my umístíme armádu té země (USA) na černou listinu teroristů hned vedle Daesh (organizace Islámský stát),“ ujistil na svém twitterovém účtu předseda íránského parlamentního výboru pro národní bezpečnost Hešmatolláh Faláhat Píšeh.

Íránské revoluční gardy (známé pod názvem Pasdaran) byly vytvořeny po revoluci v roce 1979 na její obranu proti zahraničním a vnitřním hrozbám. V Íránu mají gardy významnou politickou a ekonomickou váhu. Jejich elitní jednotka Al-Kuds je vnější odnoží gard, která podporuje íránské spojenecké síly v regionu, jako jsou jednotky syrského prezidenta Bašára Asada nebo libanonské hnutí Hizballáh.

Americká vláda významně zasáhla íránské revoluční gardy už v roce 2018, když uvalila sankce na desítky jednotlivců a firem, které je financují. Pokud se potvrdí zpráva listu WSJ, bude to poprvé, co Washington formálně označí ozbrojené síly jiného státu za teroristickou skupinu, zdůraznila agentura Reuters.


Příběh dvou zemí: zatímco Turkmenistán dusí temno, Uzbekistán se vydal cestou reforem

Turkmenský Prezident Gurbanguly Berdymuchamedov je letos ve funkci již třináctým rokem


Republikánský senátor Ben Sasse podle Reuters řekl, že rozhodnutí Washingtonu bude důležitým krokem v americké kampani maximálního tlaku na Teherán. „Formální označení a jeho důsledky mohou být nové, ti hrdlořezové z íránských revolučních gard jsou ale teroristé už dlouho,“ citoval Reuters ze senátorova prohlášení.

Americká armáda a Ústřední zpravodajská služba (CIA) mají podle WSJ pochybnosti ohledně efektivity chystaného kroku, velmi symbolického pro administrativu prezidenta Donalda Trumpa, jíž je Írán trnem v oku. Pentagon a CIA se obávají zejména jeho dopadů na americké jednotky rozmístěné v regionu.

BRAND24

*Dále čtěte:**

Írán chystá námořní cvičení s Ruskem v Kaspickém moři

Historická dohoda: státy kolem Kaspického moře si rozdělily sféry vlivu

Jedna rána, mnoho much. Nové kolo protiíránských sankcí je v rozporu se zájmy USA

 Írán - ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).