USA porušují jadernou dohodu, tvrdí Írán a chce jednání - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

USA porušují jadernou dohodu, tvrdí Írán a chce jednání

, čtk,
USA porušují jadernou dohodu, tvrdí Írán a chce jednání
Zdroj: Profimedia

Írán požádal Evropskou unii o svolání schůzky komise dohlížející na plnění jaderné dohody z roku 2015 mezi Teheránem a světovými mocnostmi. Írán tak reaguje na její údajné porušení ze strany Spojených států.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf žádost odeslal šéfce diplomacie EU Federice Mogheriniové, uvedla íránská oficiální tisková agentura IRNA.

Už počátkem prosince Írán pohrozil odvetou za rozhodnutí Senátu amerického Kongresu schválit zákon, který o dalších deset let prodlužuje možnost zavedení protiíránských sankcí. Podle Teheránu jde – v případě jeho uplatnění v praxi – o jasné porušení loňské dohody o íránském jaderném programu.

V listopadu už zákon schválila americká Sněmovna reprezentantů. Americký prezident Barack Obama zákon nakonec nepodepsal, ale i tak vstupuje v platnost, upozornil Bílý dům ve čtvrtek.

Přečtěte si o největším obchodu USA s Íránem od islámské revoluce:

Největší obchod mezi Íránem a USA od islámské revoluce: 80 boeingů za 425 miliard

Ilustrační foto (Boeing 777 Malaysia Airlines)

Zákon byl poprvé přijat v roce 1996 a od té doby byl už několikrát prodloužen. Jeho původním smyslem bylo potrestat firmy, které obchodují s Íránem a investují do jeho energetického sektoru. USA tak chtěly omezit schopnost Íránu financovat terorismus a budovat jaderný potenciál. Po loňském podpisu jaderné dohody s Íránem dává zákon Washingtonu možnost zasáhnout v případě, že Teherán smlouvu poruší.


Přečtěte si, kdo před zrušením jaderné dohody s Íránem varuje:

Zrušení jaderné dohody s Iránem by bylo katastrofou, varuje Trumpa CIA


Írán se v jaderné smlouvě zavázal mimo jiné k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku.

Nově zvolený prezident USA Donald Trump jadernou dohodu s Íránem ve své kampani ostře kritizoval, měla by se podle něj dojednat smlouva nová. Vyzval zároveň ke zpřísnění sankcí proti Íránu s cílem donutit Teherán k větším ústupkům.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze