USA nabídly Slovensku miliardy na vojenská letiště. Politici se jich štítí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

USA nabídly Slovensku miliardy na vojenská letiště. Politici se jich štítí

,

Bratislava odmítla zhruba dvě a půl miliardy korun, které jí na rozvoj vojenských letišť nabídly Spojené státy. Podle prezidenta Andreje Kisky je to absurdní.

“Je to nepochopitelné, když odmítneme pomoc našeho spojence,” neskrýval Andrej Kiska hněv na slovenské politiky. Během pražské konference “Naše bezpečnost není samozřejmost” totiž přišla řeč i na aktuální dění na Slovensku.

Washington, od něhož si nedávno Slovensko pořídilo devět helikoptér Black Hawk a v příštích letech nakoupí i stíhačky F-16, totiž Bratislavě nabídl 105 milionů eur (zhruba dvě a půl miliardy korun) jako investici do zastaralých leteckých základen. Proti tomuhle daru se už v neděli postavil šéf parlamentu Andrej Danko (SNS), v pondělí peníze odmítl i slovenský ministr obrany Peter Gajdoš (za SNS).


Dvacet let Česka v NATO: Albrightová a Petříček se opřeli do Putina

 Bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová


Podle oficiálního vyjádření slovenské obrany prý nabídka Spojených států zasahuje do majetkových práv a suverenity Slovenska. “Je to absurdní,” okomentoval chování politiků Kiska.

Slovenská armáda tak bude muset nejspíš modernizaci letišť zaplatit sama. Nepůjde o nic levného, přechod z nyní používaných stíhaček Mig-29 na F-16 si vyžaduje i velké investice do infrastruktury a pozemních technologií.

Ministr Lajčák odmítl možnost usazení amerických vojsk

Slovensko nejedná ani nejednalo s USA o trvalé přítomnosti amerických vojáků na slovenském území, řekl podle veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák. Ministr reagoval na dřívější vyjádření ministerstva obrany, jež se rozhodlo nepokračovat v jednáních s USA o čerpání peněz na rekonstrukci slovenských vojenských letišť a zdůvodnilo to vytvářením právních podmínek pro působení cizích vojsk v zemi.

Podle Lajčáka všechny informace o možnosti usazení vojáků USA na Slovensku jsou lži a účelové spekulace.

Ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že v případě podepsání příslušné dohody s USA by se vytvořil precedent, který by umožňoval působení cizích vojsk na území Slovenska.

Podle slovenské ústavy souhlas s působením zahraničních vojáků v zemi dává vláda nebo parlament, a to v závislosti na typu mise.

Nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita vybídla premiéra Petera Pellegriniho, aby kvůli odmítnutí zmíněného finančního příspěvku od USA ve výši 105 milionů dolarů (2,7 miliardy korun) navrhl odvolání Petera Gajdoše z funkce ministra obrany. Podle RTVS ministerstvo obrany odmítlo americkou nabídku bez vědomí premiéra i ministra zahraničí.

Peníze nabídly USA v rámci Evropské iniciativy odstrašování, jež má podpořit obrannou způsobilost především v zemích na východním křídle NATO. Podle slovenského ministerstva zahraničí nabídku USA dosud neodmítla žádná z oslovených zemí, a to včetně Maďarska. Slovenská diplomacie také připomněla programové prohlášení vlády, ve kterém se kabinet vyslovil také pro rozvoj obranné infrastruktury na podporu slovenské armády a spojeneckých sil.

Přečtěte si také:

Se samopalem v Koreji. Zapomenutá historie české armády v KLDR

Letouny CASA dostanou nové přístroje a avioniku. Zakázka vyjde na 206 milionů korun

Nová „bévépéčka“ za 53 miliard: Metnar si pozval všechny zájemce najednou

Komentář: Podepiš a zapomeň