Ukrajinské letadlo u Teheránu sestřelila íránská raketa, tvrdí Trudeau - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ukrajinské letadlo u Teheránu sestřelila íránská raketa, tvrdí Trudeau

, čtk,
Ukrajinské letadlo u Teheránu sestřelila íránská raketa, tvrdí Trudeau
Zdroj: čtk

Ukrajinské letadlo, které se zřítilo ve středu po startu v Teheránu, sestřelil Írán. Řekl to kanadský premiér Justin Trudeau s odvoláním na informace tajných služeb, podle nichž stroj zasáhla, možná neúmyslně, íránská raketa. O této možné příčině katastrofy Boeingu ukrajinských aerolinek UIA, při níž zahynulo 176 lidí, už spekulovala americká média. Prezident USA Donald Trump neurčitě řekl, že pád letadla mohl způsobit něčí omyl.

Z první zprávy íránských vyšetřovatelů o leteckém neštěstí vyplývá, že se piloti ukrajinského letadla pokoušeli vrátit na teheránské letiště, než se jejich letoun v plamenech zřítil. Na palubě byly i desítky Kanaďanů.

Ve čtvrtek se v USA objevily zprávy, že letadlo mohla zasáhnout íránská protivzdušná obrana, protože jen několik hodin předtím armáda vypálila 16 raket na dvě základny v Iráku, kde jsou i umístěni i Američané. Šlo o odvetu za americký likvidační útok na íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu. Předpokládá se, že v té době proto byla v pohotovosti íránská protivzdušná obrana.

„Všechny ty zprávy (o zasažení letounu raketou) jsou psychologickou válkou proti Íránu… Všechny země, jejichž občané byli na palubě letadla, mohou poslat své zástupce. A naléhavě vyzýváme Boeing k vyslání svých zástupců, aby se zúčastnili zkoumání černých skříněk,“ citovala agentura Reuters prohlášení mluvčího íránské vlády.

Ukrajina vyšle do Íránu tým 45 expertů

„Určitě zjistíme pravdu,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Opět varoval před spekulacemi, výmysly, spikleneckými teoriemi a uspěchanými kategorickými soudy ohledně příčin havárie. Ohlásil, že k íránským vyšetřovatelům se připojí 45 „nejlepších odborníků naší země“. Íránský prezident Hasan Rúhání ho telefonicky ujistil, že Írán vyšetřovatelům poskytne potřebné údaje.


Obavy z kyberútoku. Američtí vojáci mířící na Blízký východ museli nechat mobily doma

 Američtí výsadkáři před odletem na Blízký východ


„Naše komise domlouvá s íránskými úřady výjezd na místo katastrofy a hodlá hledat úlomky ruské protiletadlové rakety Tor podle údajů, které byly zveřejněny na internetu,“ oznámil tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. V Íránu jsou podle něj i experti, kteří vyšetřovali sestřelení malajsijského boeingu nad východem Ukrajiny v červenci 2014 s 298 oběťmi. Rusko podle dostupných údajů vyvezlo do Íránu nejméně 29 bojových kompletů protiletadlových raket Tor (v kódu NATO Gauntlet).

Žádný nouzový signál

Středeční let PS752 ukrajinských aerolinek UIA se zřítil po několika minutách letu. „Letadlo zmizelo z obrazovek radarů v okamžiku, kdy dosáhlo výšky 8000 stop (asi 2400 metrů). Pilot neodeslal rádiem žádnou zprávu o neobvyklých okolnostech,“ uvedla íránská organizace pro civilní letectví (CAO) v první předběžné zprávě. Očití svědci podle ní zpozorovali v letadle požár, který se rozrůstal. Letadlo se v důsledku problému stočilo a vracelo se k letišti, když se zřítilo.

Šéf CAO Alí Ábedzádeh ujistil, že vyšetřovací skupina v souladu s mezinárodními normami navrhla všem zainteresovaným státům – Ukrajině, USA, Kanadě a Švédsku – vyslat zástupce k vyšetřování katastrofy. Popřel, že by Írán odmítal předat černé skříňky z havarovaného letadla jiným zemím k dešifrování, anebo že odmítá spolupracovat s USA a firmou Boeing.

Donald Trump řekl, že má „pocit, že se letadlu, jež spadlo v Íránu, stalo něco hrozného“. „Někdo tam mohl udělat chybu,“ řekl před novináři. „Někdo říká, že šlo o technický problém, já osobně si myslím, že to nepřipadá v úvahu,“ dodal. Americký časopis Newsweek napsal s odvoláním na zdroje v Pentagonu a tajných službách, že letadlo zasáhla raketa protivzdušné obrany.


Solejmání zabíjel Američany, měl být odstraněn už dávno, tvrdí Trump

 Americký prezident Donald Trump


Íránci pokládají sestřel za nemožný

Podle zdrojů z Pentagonu mohlo jít o nešťastnou náhodu. Zpravodajka stanice CNN Barbara Starrová, která informuje z ministerstva obrany, řekla, že v USA panuje názor, že Írán letadlo sestřelil omylem. Íránská armáda si podle ní mohla myslet, že čelí útoku. Jedna z možností je, že „jednotka íránské raketové obrany něco viděla na svém radaru a domnívala se, že jde do útok, takže vystřelila“, sdělila Starrová. Stejně jako Trump ani Pentagon ale dosud výslovně sestřelení nepotvrdil.

Ábedzádeh zprávy o možném zásahu raketou odmítl jako nelogické a zásah raketou označil za nemožný. „Když letadlo zasáhne raketa nebo střela, bude padat volným pádem. Jak by bylo možné, aby se pilot po zásahu letadla raketou nebo střelou snažil vrátit zpět na letiště?“ řekl na dotaz CNN. Prohlásil, že letadlo po startu letělo pět minut a že se pilot po tu dobu snažil vrátit na letiště, ale nepodařilo se mu to.

Ábedzádeh také přiznal, že Írán bude možná potřebovat pomoc při dekódování záznamníků letu, protože jsou poškozeny. „Pokud nebude stačit vybavení, jež máme, Írán skříňky poskytne odborníkům z Francie a Kanady.

Čtěte také:

Nový útok. Kurdové v Sýrii obvinili Turky z porušení příměří

Díky, Donalde! Trump na Blízkém východě vyklízí pole

Íránská krize vystřelila zlato na sedmileté maximum. Jeho hodnota překročila 1600 dolarů

Všichni pryč. Irácký parlament vyzývá cizí vojáky k odchodu ze země

Solejmání zabíjel Američany, měl být odstraněn už dávno, tvrdí Trump

Ohodnoťte tento článek
Diskuze