Co bude po Ficovi? Kiska prý souhlasí, aby Směr navrhl nového premiéra - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Co bude po Ficovi? Kiska prý souhlasí, aby Směr navrhl nového premiéra

, čtk,
Co bude po Ficovi? Kiska prý souhlasí, aby Směr navrhl nového premiéra
Zdroj: čtk

Slovenský prezident Andrej Kiska podle šéfa nejmenší vládní strany Most-Híd Bély Bugára souhlasil s tím, že nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) současného premiéra Roberta Fica po jeho ohlášené demisi navrhne nového předsedu vlády.

Fico ve středu podmínil svou demisi při řešení politické krize na Slovensku po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky tím, že stávající koalice Směru-SD, Slovenské národní strany a Mostu-Híd zůstane u moci a že Směr-SD navrhne nového premiéra. Kiska Ficovy požadavky zatím nekomentoval, zásadní rekonstrukci vlády prezident navrhl jako jedno z řešení krize již před více než týdnem.

„Dojde k demisi a Směr jako nejsilnější politická strana navrhne svého kandidáta na post premiéra. Pan prezident s tím souhlasil,“ řekl Bugár. Dodal, že podporu nové vládě slíbilo všech 14 členů poslaneckého klubu strany Most-Híd, která setrvání v koalici původně podmiňovala vypsáním předčasných voleb.

Slovenská média nejčastěji jako nového předsedu slovenské vlády zmiňují současného vicepremiéra a místopředsedu Směru-SD Petera Pellegriniho.


Tlak neustál ani ministr vnitra: Kaliňák ve funkci končí

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák


Členkou nové vlády již nebude místopředsedkyně Mostu-Híd a současná ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská, která se dlouhodobě vymezovala vůči Ficovi i vůči ministrovi vnitra za Směr-SD Robertu Kaliňákovi, který již v pondělí ohlásil demisi. Kvůli vraždě novináře dříve rezignoval i ministr kultury a Kaliňákův stranický kolega Marek Maďarič.

Současná tříčlenná koalice má ve 150členné sněmovně 78 poslanců. Spolu s koalicí často hlasují i čtyři nezařazení poslanci. Podle posledního průzkumu veřejného mínění výrazně klesly preference Směru-SD a strany současné koalici by již většinu ve sněmovně neměly.

O situaci na Slovensku čtěte více:

Na Slovensku se hroutí vládní koalice. Most-Híd chce předčasné volby

Slovenská opozice chce sesadit Fica. Hodlá vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Vražda slovenského novináře: končí ministr kultury i Ficovi spolupracovníci

Na Slovensku byl zavražděn investigativní novinář. Pravděpodobně kvůli své práci


Ohodnoťte tento článek
Diskuze