Ukázaná nebude platit všude. Babišovo ANO začíná dohánět personální nouze - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ukázaná nebude platit všude. Babišovo ANO začíná dohánět personální nouze

Barbora Doubravová ,
Ukázaná nebude platit všude. Babišovo ANO začíná dohánět personální nouze
Zdroj: Jan Mihaliček/Mladá Fronta

V krajských volbách se nejspíše žádného velkého překvapení nedočkáme. Hlavní volební heslo hnutí ANO „Ukázaná platí“ podle výzkumu volebního potenciálu od společnosti Kantar na začátku října zafunguje. A to i na Olomoucku, kde šéf ANO Andrej Babiš volební heslo slavnostně představil. Podle průzkumu je tam o vítězství už víceméně postaráno.

A volební potenciál alespoň okolo magických třiceti procent dosahuje ANO ve všech krajích. Sociolog Jan Herzmann ale ve své analýze nabízí na očekávanou vlnu vítězství Babišových krajských lídrů skeptičtější pohled. Kandidáti pod vlajkou ANO se nakonec nemusejí stát hejtmany v Libereckém, Plzeňském a Středočeském kraji. Na Liberecku je již ustálenou značkou uskupení Starostové pro Liberecký kraj, které Herzmann favorizuje také letos. V Plzeňském kraji šlape Babišově straně na paty koalice ODS s TOP 09.

A v největším českém kraji by mohla podporu pro Babišovo hnutí svými kauzami poškodit dosavadní středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Právě její opětovná kandidatura ukazuje na hlubší problém, který vládnoucí hnutí trápí. Babiš už nemá z čeho brát. Kandidátky hnutí ANO v některých krajích včetně Plzeňského se skládaly až na poslední chvíli, protože hnutí stále nemohlo najít vhodného lídra.

Nervozita pod retuší

Rozpoložení středočeské hejtmanky jen pár dní před obhajobou mandátu dobře vystihlo její vystupování na tiskové konferenci ke koronavirové situaci ve Středočeském kraji, která se konala předposlední zářijové pondělí. Hejtmanka Pokorná Jermanová působila nesměle, organizaci a ráznější jednání nechala na své tiskové mluvčí.

Slovo si vzala například proto, aby oznámila nové úřední hodiny krajského úřadu určené speciálně pro seniory nad 65 let.…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?