Ukázaná nebude platit všude. Babišovo ANO začíná dohánět personální nouze - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ukázaná nebude platit všude. Babišovo ANO začíná dohánět personální nouze

Barbora Doubravová ,
Ukázaná nebude platit všude. Babišovo ANO začíná dohánět personální nouze
Zdroj: Jan Mihaliček/Mladá Fronta

V krajských volbách se nejspíše žádného velkého překvapení nedočkáme. Hlavní volební heslo hnutí ANO „Ukázaná platí“ podle výzkumu volebního potenciálu od společnosti Kantar na začátku října zafunguje. A to i na Olomoucku, kde šéf ANO Andrej Babiš volební heslo slavnostně představil. Podle průzkumu je tam o vítězství už víceméně postaráno.

A volební potenciál alespoň okolo magických třiceti procent dosahuje ANO ve všech krajích. Sociolog Jan Herzmann ale ve své analýze nabízí na očekávanou vlnu vítězství Babišových krajských lídrů skeptičtější pohled. Kandidáti pod vlajkou ANO se nakonec nemusejí stát hejtmany v Libereckém, Plzeňském a Středočeském kraji. Na Liberecku je již ustálenou značkou uskupení Starostové pro Liberecký kraj, které Herzmann favorizuje také letos. V Plzeňském kraji šlape Babišově straně na paty koalice ODS s TOP 09.

A v největším českém kraji by mohla podporu pro Babišovo hnutí svými kauzami poškodit dosavadní středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Právě její opětovná kandidatura ukazuje na hlubší problém, který vládnoucí hnutí trápí. Babiš už nemá z čeho brát. Kandidátky hnutí ANO v některých krajích včetně Plzeňského se skládaly až na poslední chvíli, protože hnutí stále nemohlo najít vhodného lídra.

Nervozita pod retuší

Rozpoložení středočeské hejtmanky jen pár dní před obhajobou mandátu dobře vystihlo její vystupování na tiskové konferenci ke koronavirové situaci ve Středočeském kraji, která se konala předposlední zářijové pondělí. Hejtmanka Pokorná Jermanová působila nesměle, organizaci a ráznější jednání nechala na své tiskové mluvčí.

Slovo si vzala například proto, aby oznámila nové úřední hodiny krajského úřadu určené speciálně pro seniory nad 65 let. „Bude to každé úterý od osmi do deseti hodin,“ prohlásila hejtmanka, její řeč ale přerušil radní Robert Bezděk na znamení nesouhlasu. „Pardon, tak se to změnilo, je to čtvrtek od osmi do deseti,“ korigovala Jermanová.

Avšak ani druhý pokus nevyšel, znovu ji opravil někdo z pozadí sálu. „Já teda nevím, já jsem měla poslední informaci od osmi do deseti…,“ pronesla zmateně hejtmanka.

Ve svém projevu pak Jermanová představila nová opatření Středočeského kraje pro boj s pandemií. A možná i jako nápravu své předchozí nejistoty vytáhla pomyslné eso z rukávu: testování seniorů s bydlištěm na území Středočeského kraje zdarma. Bezplatné testování pro ohroženou skupinu obyvatel slibovaly volební plakáty s výrazně upravenou tváří hejtmanky již od začátku září. Babiš však heslo odmítal a plakáty kritizoval. Jermanová si ale nakonec prosadila svoje a na cílovou skupinu vytáhla těžký kalibr.

Právě Pokorná Jermanová, která neměla letos podle informací týdeníku Euro ani jisté místo na krajské kandidátce, by se podle sociologa Jana Herzmanna měla o svoje místo skutečně obávat. Její trestní oznámení podané na záchranářku, která si stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek, nebo chování hejtmančina manžela, jenž se nezdráhal na sociálních sítích urážet politické oponenty nebo jezdit neoprávněně hejtmančiným služebním vozem, jsou učebnicovým příkladem arogance moci. Tyto aféry ji nyní mohou stát politické body a její opětovné nasazení do boje o hejtmanství svědčí i o personální krizi v celém hnutí ANO.

My neděláme politiku

Jermanová si své chyby nepřipouští a stále se tváří tak, že za vše mohou političtí oponenti či média. „V politice vás nikdo nešetří, ba naopak, stále se na vás hledají chyby, a to veřejně,“ postěžovala si nedávno hejtmanka například na stránkách časopisu Madam Business. Rozhovor opět doprovází silně vyretušované fotografie jejího obličeje. Hejtmanka odmítá, že by měla odpovědnost v kauzách, které jí média předhazují. Jako například v té se stotisícovými odměnami pro úředníky středočeského hejtmanství. „Já za to zodpovědnost nemám, nic jsem špatně neudělala a za případ mého služebního auta jsem se omluvila asi tisíckrát, “ obhajuje se hejtmanka v rozhovoru pro týdeník Euro.

Její kampaň do krajských voleb se v poslední době snaží ukázat jinou realitu, než na jakou jsme byli v posledních letech zvyklí. Po papalášství nezbyla ani stopa, z hejtmanky najednou vyzařuje smířlivost. Jako by si sama byla vědoma nejistých výsledků ve svém domovském kraji, které by Babišovi mohly narušit obrázek neporazitelného vítěze voleb. Podle Herzmannovy analýzy má největší šanci v kraji ODS, těsně za ní hnutí ANO a uskupení STAN + KDU-ČSL a SNK ED.

Týdeník Euro se snažil od mluvčí hejtmanky získat informace o programu mítinků v rámci kampaně. Ale Pokorná Jermanová zjevně nemá kampaň zcela ve svých rukou. Podle mluvčí Středočeského kraje Heleny Frintové Procházkové převzala nad částí hejtmančiny kampaně kontrolu centrála hnutí ANO. „Ohledně mítinků byste museli kontaktovat centrálu ANO, to my neděláme, my neděláme politiku,“ říká. Dohromady to trochu navozuje dojem, že premiér na problémovou hejtmanku nasadil svůj marketingový tým, aby ještě před volbami stihl napravit škody. Ostatně jak říká sama hejtmanka: „On je hlavou hnutí.“

Hejtmanka se na přímý dotaz týdeníku Euro snaží roli „centrály“ marginalizovat. „Nikde jsem neřekla, že mi hnutí pomáhá s kampaní, ale samozřejmě, když jsem součástí hnutí ANO, tak je kampaň řízená z centrály. My ale máme také vlastní středočeský volební štáb,“ vysvětluje politička, která se v posledních dnech nechala vidět třeba při otevírání dopravních staveb. Na fotkách na svém Facebooku se dokonce objevuje ve stavební přilbě – doprava je totiž jedním z hlavních témat boje o vedení středních Čech. „Kauzy kolem mě jsou mediálně vytvořeny, na druhé straně jsem si měla uvědomit, že PR obraz je důležitý, je třeba vyvážit práci v regionu i marketing,“ vysvětluje hejtmanka.

Zároveň tak trochu nelogicky odmítá, že by si předem zjišťovala, jaké priority voliči v kraji mají. „Žádné průzkumy veřejného mínění s cílem zmapovat si, na co slyší voliči v ANO, neděláme,“ tvrdí hejtmanka. O svůj osud v případě porážky v krajských volbách se nebojí. „Průzkumy mě nechávají v klidu, jsou velmi rozporuplné. Kdyby to nakonec nevyšlo, určitě se uživím, mám zkušenosti i mimo politiku.“

Socdemácké retro

Zatímco hnutí ANO se může strachovat maximálně o tři hejtmanství, někdejší hegemoni krajů, sociální demokraté, bouchat šampaňské pravděpodobně nebudou nikde. Jen ve zhruba polovině krajů je podle Kantaru jejich volební potenciál deset procent nebo víc. Herzmann předpokládá, že strana ztratí všechny své nynější čtyři hejtmany. ČSSD jako by v krajských volbách navíc sázela na staré struktury. V tom duchu ostatně vyznívá i výběr Michala Haška coby volebního manažera. Za Středočeský kraj, kde by výsledky mohly být těsné, vyslala strana do čela kandidátky Robina Povšíka. Ten má z vedení kraje zkušenosti jako náměstek tehdejšího hejtmana Davida Ratha, který dnes sedí ve vězení za korupci.

Středopravicové strany, od kterých část veřejnosti očekává sjednocení i na celostátní úrovni, utvořily skoro v každém kraji trochu jiná uskupení. Na Plzeňsku je to koalice ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů, jež by mohla podle Herzmannovy analýzy předběhnout hnutí ANO. Lídrem koalice STAN, Zelených, Pro Plzeň a Idealistů se pak na Plzeňsku stal podnikatel Josef Bernard, který přitom do letoška seděl v křesle hejtmana za sociální demokracii. Po vnitrostranických sporech ale ČSSD opustil a lídrem strany do krajských voleb se tak stal širší veřejnosti neznámý Ivo Grüner. Výrazný Bernard je možná také dokladem toho, že oranžová barva už netáhne, a to ani na krajské úrovni.

Podobnou vizitku představuje i sociální demokrat Martin Netolický, který je hejtmanem Pardubického kraje od roku 2012, avšak letos jde do boje o svůj post nikoli čistě pod značkou ČSSD, ale za uskupení 3PK (Pro prosperující Pardubický kraj), jehož je sociální demokracie součástí. Hnutí ANO do čela kandidátky ve stejném kraji nasadilo poslance Martina Kolovratníka.

Sociální demokraté se „vyznamenali“ také v Ústeckém kraji, kde se jim v posledních letech dostává velmi slabé podpory. Poslední krok ústecké ČSSD sklidil masivní kritiku i napříč straníky. Strana byla nejprve v trojkoalici v čele se sociálnědemokratickým hejtmanovým náměstkem Martinem Klikou. Předsednictvo ČSSD však kandidátku rázně překopalo a na její čtvrté místo se dostal Petr Benda, bývalý spolupracovník Jiřího Paroubka, který dříve kandidoval za krajně pravicovou Dělnickou stranu sociální spravedlnosti.

Pokud má hnutí ANO někde k hejtmanství opravdu daleko, je to pravděpodobně v Libereckém kraji. V čele kraje se již osm let drží Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj. Ani trestní stíhání kvůli přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby (letos v květnu byl zproštěn viny), kterému čelil v minulosti, ho o popularitu v kraji zřejmě nepřipraví.

Ve Zlínském kraji je dlouhodobě populární figurou nynější lidovecký hejtman Jiří Čunek, někdejší předseda KDU-ČSL. Nejprve vešel ve známost kontroverzním vystěhováním romských obyvatel Vsetína do obytných buněk a ani jeho neminulo trestní stíhání kvůli přijetí úplatku. Přesto byl Zlínský kraj před čtyřmi lety jediným, kde křesťanští demokraté dokázali zvítězit.

Podle Herzmanna může Čunek letos o své hájemství přijít a do čela kraje by mohl usednout Radim Holiš za hnutí ANO. Zatímco průzkum Kantaru pracuje s volebním potenciálem, zahrnuje tedy do případného zisku pro jednu stranu i lidi, kteří nad hlasem pro ni jen uvažují, Herzmannova analýza naznačuje pro hnutí ANO méně příznivé trendy. Sám Babiš výsledky prvního průzkumu odmítá. Po následujícím volebním víkendu již budeme vědět, zda šlo pouze o předvolební divadlo, nebo skutečnou nervozitu ohledně možné ztráty hejtmanů.