„Udělal mnoho chyb.“ Trump se snaží podkopat Fauciho důvěryhodnost - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

„Udělal mnoho chyb.“ Trump se snaží podkopat Fauciho důvěryhodnost

,
„Udělal mnoho chyb.“ Trump se snaží podkopat Fauciho důvěryhodnost
Zdroj: Profimedia.cz

Pandemie koronaviru se ve Spojených státech rozšířila jako nikde jinde na světě, v souvislosti s onemocněním covid-19 v USA zemřelo přes 150 tisíc lidí. Podle průzkumů veřejného mínění nejsou občané spokojeni s přístupem ke krizi amerického prezidenta Donalda Trumpa. Hlava Spojených států si nyní za svého protivníka vybrala dlouholetého poradce amerických prezidentů doktora Anthonyho Fauciho.

Doktor Anthony Fauci zastává od roku 1984 pozici ředitele Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci, pracoval tak již pod šesti americkými prezidenty z obou hlavních amerických politických stran – republikánů a demokratů. I proto se dostal do pracovní skupiny současného prezidenta Donalda Trumpa, která během počátků krize radila, k jakým omezením by americká administrativa měla přistoupit, aby bylo šíření nového koronaviru potlačeno.

Avšak celá krize se odehrává jen pár měsíců před podzimními prezidentskými volbami, a proto je i přístup k restrikcím součástí politického boje. Donald Trump by rád co nejrychleji znovu nastartoval ekonomiku a navrátil Spojené státy k běžnému životu z doby před koronavirem. To však nekoresponduje se stále narůstajícími čísly nově nakažených amerických obyvatel, každý den jich přibývá po desetitisících. Trumpově tlaku na zrušení ochranných opatření oponuje právě Fauci, dlouholetý odborník, který ze stejné pozice zažil například šíření onemocnění SARS nebo eboly na africkém kontinentu.

„Doktor Fauci je dobrý chlap, ale udělal spoustu chyb,“ uvedl nedávno Trump. Následně tiskové oddělení Bílého domu zaslalo do amerických médií seznam údajných Fauciho pochybení, jichž se měl ředitel zdravotního ústavu dopustit. Mezi nimi byl například uveden Fauciho názor z března letošního roku, kdy odmítal prevenci pomocí nošení roušek. Samotný Trump až během července označil nošení roušek za „patriotismus“.

„Když studie prokázaly, na rozdíl od SARS a MERS, že covid-19 je nejvíce infekční brzy po nakažení, tak jsme pochopili asymptomatický přenos a důležitost roušek,“ brání Fauciho Tom Frieden, bývalý ředitel stejného ústavu, jehož šéfem je momentálně Fauci. „Tomu se říká věda, ne chyba. Reálné smrtelné pochybení je nenaslouchat vědě,“ doplnil Frieden.

Šéf Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci odmítá tvrzení, že by si Spojené státy v boji s koronavirem vedly skvěle, jak Trump sám uvádí na tiskových konferencích. „Pokud srovnáte naši zemi s ostatními, tak si nemyslím, že mohu říct, že bychom si vedli skvěle. Prostě proto, že to tak není,“ uvedl v podcastu webu FiveThirtyEight Fauci.

Fauci původně vystupoval často na tiskových konferencích s americkým prezidentem a dostával hodně prostoru i v televizních pořadech, to však Trumpovi vadilo. Postupně tak byl upozaděn a tiskové oddělení Bílého domu odmítalo Faucimu udělovat povolení k televiznímu vystoupení, rozhovory mohl poskytovat pouze tištěným médiím. Podle samotného Fauciho neshody dorostly do takové míry, že se s Trumpem dva měsíce nepotkali. Trump byl nespokojený s jeho pozitivním mediálním obrazem, jejich kontakt se tak utlumil. V poslední době Fauciho Trump označil za „trochu alarmistu“, na což zdravotnický odborník během interview pro CNN odpověděl, že je spíše realista.

Poté co neshody mezi Trumpem a Faucim přerostly do veřejného konfliktu, se začalo spekulovat, zda Trump zdravotnického odborníka z vládní administrativy nepropustí. Jak však uvedl web americké zpravodajské televize CNN, Trump nemůže Fauciho z jeho pozice ředitele zdravotního ústavu propustit, pouze to může nařídit ministru zdravotnictví. Trump ale zřejmě dospěl k názoru, že by mu to politicky uškodilo, jelikož Faucimu důvěřuje více lidí než samotnému americkému prezidentovi.

V čase předvolební kampaně demokratický kandidát na prezidenta a bývalý americký viceprezident Joe Biden neprováhal příležitost Trumpa za jeho přístup k odborníkovi zkritizovat. „Nákaza se ve Spojených státech raketově rozrostla více než ve všech ostatních zemích světa, a to hlavně kvůli Trumpově odmítnutí naslouchat vědě,“ uvedli zástupci Bidenovy kampaně.

Přístup Trumpa k pandemii zřejmě silně ovlivní nadcházející prezidentské volby, Bidenovy preference od začátku pandemie značně vyrostly a téměř všechny aktuálně vycházející průzkumy favorizují jeho vítězství.

„Udělal mnoho chyb.“ Trump se snaží podkopat Fauciho důvěryhodnost
3 (60%) 2 hlasování
Zdroj: thehill.com, cnn.com, time.com, cnbc.com
Diskuze