Účtenky za splátky. Elektronická evidence tržeb je plná překvapení - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Účtenky za splátky. Elektronická evidence tržeb je plná překvapení

,
Účtenky za splátky. Elektronická evidence tržeb je plná překvapení
Zdroj: čtk

Problémy s EET mají i slevové portály a nebankovní firmy, které půjčují peníze.

Nesmělý hrdina jednoho oscarového filmu by přirovnal evidenci tržeb k bonboniéře. Nikdy nevíte, co ochutnáte. Aktuálním překvapením tohoto projektu ministerstva financí je, že nebankovní firmy, které Čechům půjčují peníze, budou muset vydávat účtenky. Týká se to například společnosti Provident. Firmy, jako je ona, nyní začaly proti už několikáté chybě v zákonu protestovat.

Až začne v březnu příštího roku platit třetí fáze elektronické evidence tržeb (EET), přibudou nebankovním firmám velké potíže. Protože řada z nich běžně vybírá splátky od svých klientů v hotovosti, musí vyřešit, jak za obdržené peníze (někdy i v řádech desetikorun) vydávat účtenky. Nejde přitom o legraci. Podle České leasingové a finanční asociace si za tři čtvrtletí roku 2016 české domácnosti u nebankovních firem půjčily přes 23 miliard korun.

O jak velký zásah do nebankovního byznysu půjde, vypovídají první odhady společnosti Provident, tedy jedné z největších firem na trhu. Bude muset dva tisíce svých obchodních zástupců vybavit terminály a tiskárnami, což ji vyjde na přibližně 15 milionů korun. S terminálem pak budou chodit za dlužníky a rozdávat jim účtenky s kódy. „Jsou to peníze, které budou naprosto vyhozené z okna a stát z nich nikdy neuvidí ani korunu na daních,“ říká mluvčí firmy Ondřej Holoubek. Nejde jen o Provident. Mezi firmy používající podobný obchodní model patří také společnosti Fair Credit či Help Financial.

Nejde ani tak o „postižené“ poskytovatele půjček. Koneckonců byť to samy otevřeně neříkají, část nákladů přenesou na klienty v podobě větších úroků z půjček. Důležité je však poukázat na to, že jde o další nedotaženost zákona.

Celý článek najdete v aktuálním vydání týdeníku Euro, které vychází 9. ledna. V elektronické verzi ke stažení na www.alza.cz/euro

 Titulka Euro 02/2017


Dále čtěte:

Babišovy firmy chtěly snazší EET. Finanční úřad to zamítl

Soumrak kampeliček: o licenci požádal zlomek poskytovatelů úvěrů

Trh spotřebitelských úvěrů čeká malé zemětřesení


Ohodnoťte tento článek
Diskuze