Účet za protijadernou lobby v Rakousku, jež má zastavit jádro v Česku: 7,5 milionu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Účet za protijadernou lobby v Rakousku, jež má zastavit jádro v Česku: 7,5 milionu

,
Účet za protijadernou lobby v Rakousku, jež má zastavit jádro v Česku: 7,5 milionu
Zdroj: Pinkas Martin/Euro

Politické strany v Horním Rakousku souhlasily s dotací pro protijaderné spolky ve výši 290 tisíc eur, což je přes 7,5 milionu korun. Dotace mají směřovat i k organizacím v České republice, které bojují proti jaderné energii. Rakouští politici se obávají hlavně elektrárny Temelín a také výběru místa pro dlouhodobé úložiště jaderného odpadu, jež by mohlo vzniknout poblíž česko-rakouské hranice.

„Přesně před devíti lety nám katastrofa ve Fukušimě ukázala nebezpečí jaderné energie,“ zdůraznil po jednání politických stran v rakouské spolkové zemi Horní Rakousko radní pro klimatickou politiku Stefan Kaineder z rakouských Zelených.

Jednání regionálních politiků na takzvaném protijaderném summitu v Linci vedlo k tomu, že souhlasili s podporou protiatomových spolků ve výši 290 tisíc eur. Kromě rakouských mají jít peníze i na podporu českých protijaderných organizací.

Jak napsal rakouský deník Der Kurier, jaderná elektrárna Temelín leží necelé dvě hodiny jízdy od hlavního města Horního Rakouska Lince. Proto jsou politici v tomto regionu velmi negativně naladěni vůči českému jádru. Nelíbí se jim ani hledání místa pro konečné úložiště jaderného dopadu v blízkosti rakouské hranice.

Přeshraniční debata o budoucnosti jádra

Kaineder tvrdí, že právě kvůli rizikům jaderné energetiky je třeba, aby se o budoucnosti jádra v Česku vedla přeshraniční debata a byly do ní zapojeny i rakouské subjekty.

 „Jaderná energie je technologie, kterou nikdy nebude možné zvládnout,“ zdůraznil také Adalbert Cramer, místopředseda zemského parlamentu z FPÖ. Také poslanec z ÖVP Josef Rathgeb varoval, že radioaktivní záření se nezastaví na stání hranici. I proto má finanční podpora protiatomového hnutí přesvědčit obyvatele v České republice, aby donutili politiky odstoupit od jádra, jako je tomu v Rakousku a v Německu.

„Dokud se Česko nezaváže k odklonu od jádra, nepovolíme žádné úložiště u hranic. Takové řešení by mohlo legitimizovat výstavbu dalších jaderných zdrojů,“ doplnil Kaineder.

Rozdělená Evropa kvůli jádru

V rámci EU se stále vede debata o tom, zda v následujících letech podporovat v energetickém sektoru jádro. Rakousko je jedním ze států, které žádají, aby unie už nepodporovala investice do výstavby nových jaderných bloků. Největším zastáncem jádra je v EU Francie, která více než dvě třetiny elektřiny vyrábí z atomu.

Energetické firmy ČEZ, EDF, Fortum, Nuclearelectrica, Orano, PGE a Slovenské elektrárne požadují, aby Evropská komise umožnila vznik nezávislé pracovní skupiny složené z odborníků, včetně expertů na radiační ochranu a jaderné odpady, aby posoudila přínos jaderné energetiky pro klimatické cíle EU.

Zdroje: kurier.at, čtk

Účet za protijadernou lobby v Rakousku, jež má zastavit jádro v Česku: 7,5 milionu
4.7 (93.75%) 16 hlasování
Diskuze