Tusk: Jsem snílek, Británie by v EU mohla zůstat - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Tusk: Jsem snílek, Británie by v EU mohla zůstat

, čtk,
Tusk: Jsem snílek, Británie by v EU mohla zůstat
Zdroj: čtk

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes připustil, že i přes zahájení vyjednávání o britském odchodu z EU by Británie ještě mohla zůstat členskou zemí bloku. Na tiskové konferenci prohlásil, že svým britským přátelům, kteří se na takovou možnost ptají, odpovídá, že EU byla zbudována díky snům, které se nejprve zdály být nemožné.

„Takže, kdo ví? Můžeš říkat, že jsem snílek, ale nejsem jediný,“ pomohl si Tusk citátem známé písně Imagine britského hudebníka a skladatele Johna Lennona.

Rozhovory o britském odchodu z EU naplno začaly v pondělí, skoro rok poté, co britští občané o věci rozhodli v referendu.

„Je to ten nejsložitější proces, na který je ale EU dobře připravena,“ řekl dnes Tusk o rozhovorech na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Předseda vrcholných unijních schůzek připomněl, že už nyní jsou slyšet různé předpovědi o výsledku rozhovorů o brexitu. „Tvrdý brexit, měkký brexit či rozchod bez dohody,“ vypočetl Tusk a pokračoval právě slovy o zdánlivě nerealistických snech.


Dopady brexitu: stále více Britů žádá o německé občanství

 O německý pas má zájem stále více Britů


Zahájené vyjednávání o britském konci v EU bude dnes večer jedním z témat unijního summitu v Bruselu. Vrcholní představitelé zemí bloku se nejprve budou se svou britskou kolegyní Theresou Mayovou bavit o vývoji v Británii po nedávných parlamentních volbách, jejichž nečekaný výsledek premiérce zkomplikoval situaci – vládní konzervativci sice vyhráli, ale ztratili v Dolní sněmovně většinu. Mayová by také mohla nastínit, s jakým návrhem chce Londýn přijít v otázce zajištění práv občanů EU v Británii po brexitu.

Už bez Mayové si ostatních 27 prezidentů a premiérů dnes večer vyslechne informaci unijního vyjednavače Michela Barniera o začátku brexitového rokování.

Rozmyslí si ještě Británie svůj odchod z EU?

Rozmyslí si Británie brexit? Dveře máte otevřené, vzkazují Německo a Francie

 Britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron