Tusk: Čína a Evropa jsou solidární s budoucími generacemi

02. června, 18:12 - čtk
02. června, 18:12

Evropská unie a Čína prohlubují svou spolupráci při ochraně ovzduší. Představitelé unie se s čínským premiérem Li Kche-čchiangem sice zabývali řadou témat od vzájemného obchodu po Severní Koreu, zcela jí však dominovaly otázky vyplývající ze čtvrtečního rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody.

„Čína a Evropa dnes ukázaly solidaritu s budoucími generacemi a odpovědnost za celou planetu. Jsme přesvědčeni, že včerejší (čtvrteční) rozhodnutí USA odstoupit od pařížské dohody je velkou chybu,“ prohlásil šéf Evropské rady Donald Tusk. Různí představitelé EU se už od čtvrtečního večera vyjadřují podobně, ostatně jako mnozí další politici z celé Evropy.

Podle dobře informovaného diplomata EU ale dnes nakonec nebylo na summitu EU-Čína formálně odsouhlaseno společné prohlášení k ochraně klimatu, ačkoliv s jeho obsahem ani jedna ze stran nemá problém. Důvodem jsou trvající neshody ohledně udělení statusu tržní ekonomiky Číně.

Šéf unijních summitů ovšem také zdůraznil, že klíčová transatlantická vazba je důležitější a vydrží i přes „nejnovější nešťastná rozhodnutí“ nové americké administrativy. Tyto vazby jsou totiž podle něj nadále základní jistotou, že lidé a země prosazující svobodu a vládu práva nezůstanou opuštěni a bez pomoci.


Přiblížila se kvůli Trumpovi apokalypsa? Čtěte více:

Dvě a půl minuty do apokalypsy. Trump posunul hodiny posledního soudu


Trumpův škrt amerického podpisu pod dohodou uzavřenou 195 státy v prosinci 2015 v Paříži je ale podle Tuska horší než starší rozhodnutí USA nepřipojit se k předcházejícímu protokolu z japonského Kjóta z konce 90. let. „Ale boj s klimatickými změnami a veškerý výzkumný, inovační a technický pokrok, který přinese, bude dál pokračovat s USA nebo bez nich,“ zdůraznil Tusk.

S čínskou stranou zástupci EU podle Tuska hovořili také o lidských právech a o tom, jak v této oblasti zlepšit spolupráci. „Vyjádřil jsem naše obavy o svobodu vyjadřování a shromažďování v Číně,“ řekl Tusk s tím, že upozornil na situaci národnostních menšin jako jsou Tibeťané i na zadržování některých obhájců a advokátů, kteří se právy zaobírají.

Li Kche-čchiang upozornil, že stabilní vztahy mezi EU a Pekingem jsou užitečné při řešení rostoucích nejistot ve světě. „Čínská strana věří, že bychom se při posilování vztahů mezi Čínou a EU měli řídit principem vzájemného respektu a rovnosti,“ poznamenal. Peking podle něj doufá, že EU bude respektovat čínské okolnosti a čínskou volbu cesty rozvoje země.


Přečtěte si více o reakcích na Trumpovo rozhodnutí:

Svět odsoudil odchod USA od klimatické dohody


Spolupráce EU a Číny v investicích a obchodu je široká a dál se prohlubuje, uvedli zástupci EU. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker před novináři uvedl, že s čínskou stranou opět otevřel téma čínské nadprodukce oceli a vstupu země do Světové obchodní organizace (WTO). „Pozice se sblížily, ale hotovo ještě není,“ poznamenal Juncker. „Společně si myslíme, že volný obchod je třeba udržet, přináší světu rozvoj a prosperitu a je základem míru ve světě,“ prohlásil čínský premiér.

„Máme mnoho společných zájmů, včetně toho základního - udržení a posílení mezinárodního systému založeného na pravidlech,“ řekl Tusk. Nynější, v pořadí už 19. společný summit EU-Čína byl podle něj zatím v historii nejslibnější.

Dále čtěte:

Nečekaní spojenci: za klima bojují Ivanka Trumpová i Exxon

CO2 ke globálnímu oteplování zásadně nepřispívá, tvrdí Trumpův hlavní ekolog

Klima ne, volný obchod ano. Státy G7 složitě hledají shodu


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít