Turečtí vojáci se začali přemísťovat do Libye. Podpoří vládu v Tripolisu, oznámil Erdogan - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Turečtí vojáci se začali přemísťovat do Libye. Podpoří vládu v Tripolisu, oznámil Erdogan

, čtk,
Turečtí vojáci se začali přemísťovat do Libye. Podpoří vládu v Tripolisu, oznámil Erdogan
Zdroj: čtk

Jednotky turecké armády se postupně začaly přemisťovat do Libye, kde budou podporovat mezinárodně uznávanou vládu v Tripolisu. Oznámil to v neděli podle agentur AFP a Reuters turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Prezident v rozhovoru se zpravodajskou televizí CNN Turk rovněž uvedl, že Turecko do Libye posílá také vysoce postavené vojenské důstojníky.

Mezinárodně uznávaná libyjská vláda premiéra Faíze Sarrádže o vyslání vojáků požádala. Už v listopadu podepsala Ankara s libyjskou vládou dohodu o vojenské spolupráci.

Podle Erdogana míří turečtí vojáci do Libye spolupracovat s libyjskými vojáky a pomáhat s upevňováním stability. Konkrétní počty ale nyní Edrogan neuvedl.

Zákon umožňující vyslání vojáků do Libye na pomoc tamní vládě schválil turecký parlament ve čtvrtek. Severoafrickou zemi už roky sužuje konflikt různých frakcí. Zatímco Turecko podporuje Sarrádžovu vládu, Egypt, Jordánsko či Spojené arabské emiráty a patrně i Rusko podporují generála Chalífu Haftara, který vede samozvanou Libyjskou národní armádu (LNA) ve východní části Libye.


Přečtěte si komentář: Flinty budou. Maňana

Pavel Páral


Erdogan dnes rovněž řekl, že Turecko a Libye by mohly pracovat s mezinárodními firmami na hledání ropy a plynu ve východním Středomoří.

V listopadu se Turecko s Libyí domluvilo také na vymezení ekonomických zón ve Středozemním moři. Ve sporu o námořní hranice jde zejména o ekonomické zájmy a o právo na případnou těžbu nerostných surovin.

Čtěte také:

Macron: NATO je kvůli změně postoje USA a chování Turecka ve stavu mozkové smrti

Pobaltí výměnou za Kurdy. Turecko může blokovat summit NATO

Komentář: Turecké školení pro Evropany