Trumpův zákaz letů z Evropy vyvolává paniku na letištích. Americké akcie prudce oslabily - Euro.cz

Přihlášení

Trumpův zákaz letů z Evropy vyvolává paniku na letištích. Americké akcie prudce oslabily

čtk,
Trumpův zákaz letů z Evropy vyvolává paniku na letištích. Americké akcie prudce oslabily
Zdroj: čtk

Vystresovaní a unavení turisté na letištích po celé Evropě se na poslední chvíli snaží dostat na palubu letadel, která směřují do Spojených států. Paniku rozpoutalo středeční rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zákazu letů z Evropy, kterým chce prezident zamezit šíření nového koronaviru. Opatření začne platit v pátek o půlnoci, potrvá 30 dní a vztahuje se na 26 evropských států včetně České republiky. V reakci na Trumpovo rozhodnutí také prudce klesají akcie ve Spojených státech.

Dow Jonesův index krátce po zahájení ztrácel 7,2 procenta na 21.857 bodů. Obchodování proto bylo kvůli propadu na 15 minut pozastaveno.

Zákaz neplatí pro Británii, Irsko ani pro americké občany. Trumpovo rozhodnutí narušilo cestovní plány desítek tisíců lidí a zasadilo další ránu aerolinkám, které se už tak kvůli novému koronaviru potýkají s vážnými problémy.

„Máme štěstí, že se nám podaří z Evropy odletět,“ říká penzistka Cristina Elvira z Miami, s kterou na letišti v Madridu hovořila agentura AP. Američance se ulevilo, že se ze Španělska vůbec dostane. Španělsko je totiž po Itálii a Francii nejvíce zasaženou zemí novým koronavirem. Denně je ze Španělska vypraveno přibližně 20 letů do USA.


Plýtvání v časech koronaviru. Aerolinky létají s prázdnými letadly


„Musel jsem si zařídit dřívější let, jinak bych se nedostal přes hranice,“ říká Španěl Miguel Paracuellos, který v USA pracuje. Trump podle něho viní ze situace vnějšího nepřítele, tedy Evropu, protože neví, jak situaci v USA čelit. Trump uvedl, že k zákazu letů z Evropy se musel uchýlit z toho důvodu, že Evropská unie nedokázala situaci adekvátně řešit a zamezit šíření koronaviru, připomíná agentura Reuters.

Dvacetiletá americká studentka Anna Graceová, která byla poprvé na výletě v Evropě, také hbitě změnila své cestovatelské plány a zařídila si dřívější let ze stejného letiště zpátky do USA.

Člen palubního personálu Delta Airlines, který si nepřeje být jmenován, řekl, že Trumpův zákaz zastihl aerolinky nepřipravené. „Následující dny budou velmi chaotické. Neznáme ani všechny podrobnosti, abychom mohli říci, co pro nás bude zákaz znamenat.“