Trumpův projev byl podle médií sobecký. Lidé naopak jásali - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trumpův projev byl podle médií sobecký. Lidé naopak jásali

, čtk,
Trumpův projev byl podle médií sobecký. Lidé naopak jásali
Zdroj: čtk

Za vyhlášení politické války označil britský list The Guardian inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Také další evropská média hodnotí Trumpovu páteční řeč, v níž zdůraznil, že jeho vláda bude Ameriku stavět vždy na první místo, jako útočnou a sobeckou. Oproti tomu Američané, kteří přísahu svého nového prezidenta Donalda Trumpa sledovali z washingtonského parku National Mall, během prvního Trumpova prezidentského projevu propukali v jásot.

„Evropští novináři v projevu postrádají konkrétní podrobnosti, které by ukazovaly, jak chce Trump svých cílů dosáhnout. „Trump při inauguračním projevu ctil obvyklé zdvořilosti, ale tón jeho projevu svědčil o děsivé změně v Americe. Byl určen těm, kdo ho volili, nikoli většině, která ho nevolila… Jeho nacionalismus pod heslem Amerika na prvním místě je hrubý a nestoudný,“ napsal k Trumpově projevu The Guardian.

S kritickým komentářem přišel rovněž britský deník The Indepedent: „Donald Trump podkopal demokracii, jakmile byl uveden do úřadu prezidenta. Lidé vždy vnímali politiky jako sobce, ale toto je něco jiného. Trump nejenže strhal jednotlivé politiky, ale strhal celou politickou třídu a politický systém, který ho vynesl tam, kde je,“ napsal The Independent.

„Donald Trump přednesl projev pro zemi, která stojí na okraji propasti. Jeho řeč byla absurdně přemrštěná, téměř hloupá. Říci, že Amerika čelí krveprolévání, je urážkou inteligence posluchačů,“ konstatoval britský deník The Times.


Připomeňte si, jak probíhala inaugurace Donalda Trumpa:

Minutu po minutě: Donaldova éra přichází. Trump složil slib a stal se 45. prezidentem USA

 Donald Trump skládá prezidentský slib po boku své ženy Melanie


Američané, kteří projev sledovali a které novináři ČTK oslovili přímo na místě ve Washingtonu však při Trumpově projevu neskrývali nadšení.

Lidé jásali

„Byl to úžasný projev. Řekl správné věci ve správný čas a přesně to, co nyní potřebujeme,“ prohlásil asi šedesátiletý Niel z jižního Marylandu. Nepochybuje o tom, že Trump své sliby dokáže splnit. „Stojí za ním miliony lidí, může se opřít o nás všechny,“ dodal.

Debie Cooková, rovněž z Marylandu, Trumpovu promluvu k národu považuje za báječnou. „Projev byl perfektní, přesně takové činy potřebujeme,“ prohlásila Lorry, která do Washingtonu přijela s kamarádkou Cookovou. „Myslí to skutečně, on nám chce pomoci,“ dodala.

„Byl dobrý,“ řekl o projevu asi třicetiletý Dustin z Marylandu. „Byla tam sice slabší místa, ale říkal správné věci,“ dodal. O naplnění slibů trochu pochybuje. „Byl to hlavně politický projev,“ prohlásil s tím, že při inauguracích jsou taková slova běžná.

Kritika až v Rakousku

Trumpův projev vyvolal mediální odezvu i v dalších evropských zemích. Nyní vládne v Bílém domě „čistý populismus“, uvedl rakouský list Der Standard. Po „agresivním, bojechtivém projevu je jasné, že svět musí očekávat od Spojených států více protekcionismu a izolacionismu“, dodal Der Standard. Projev nového prezidenta ukázal, že „Trump neopustí populistické slogany z volební kampaně“, napsal německý list Die Welt.


Přečtěte si, na co se Trump chystá ihned po inauguraci:

Trump nechce meškat. Hned po inauguraci nařídí stavbu zdi a další změny

 Donald Trump skládá prezidentský slib


Trumpova politika stavějící Ameriku na první místo vyvolala obavy v médiích i v dalších zemích, například ve Španělsku. „Trump zahájil varováním světu: Budu myslet pouze na Ameriku,“ napsal list El Confidencial.

Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung podotkl, že „ve stopách velikánů jako George Washington, Abraham Lincoln a Franklin Roosevelt se nově zvolený prezident jeví jako chuligán“. Podle švýcarského deníku se Američané rozhodli pro „riskantní experiment, za jehož neúspěch draze zaplatí“.

Trumpovu inauguraci provázeli protesty, které se místy neobešly bez násilí. Policisté během nich zadrželi 90 protestujících. Protesty se konaly i v Evropě, ale účast byla nízká. Pražský protest se kvůli nedostatku zájemců například vůbec neuskutečnil.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze