Trumpova kampaň získala i díky hrozbě impeachmentu 200 milionů dolarů. Cílem je miliarda - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trumpova kampaň získala i díky hrozbě impeachmentu 200 milionů dolarů. Cílem je miliarda

čtk,
Trumpova kampaň získala i díky hrozbě impeachmentu 200 milionů dolarů. Cílem je miliarda
Zdroj: čtk

Skupiny podporující amerického prezidenta Donalda Trumpa shromáždily pro jeho volební kampaň jenom za leden 200 milionů dolarů (4,6 miliardy korun). Peníze kampaň získala v době, kdy vrcholila jednání o ústavní žalobě na prezidenta.

Celostátní výbor Republikánské strany (RNC) spolu s Trumpovou kampaní od začátku loňského roku daly dohromady 525 milionů dolarů. Jejich cílem je získat miliardu.

Šéfka RNC Ronna McDanielová řekla, že strana má k dispozici 500 tisíc vyškolených dobrovolníků. Brad Parscale, který vede Trumpovu kampaň, upozornil, že „finanční podpora pro prezidenta překonává rekordy“ také za přispění „podvodné ústavní žaloby“.

„Naše kampaň bude v roce 2020 nezastavitelná,“ dodal Parscale.


Slabý Biden a chaos mezi demokraty: Trumpovi se rozehrává ideální scénář

Americký prezident Donald Trump

Od září, kdy demokraté zahájili kroky, které vedly k procesu impeachmentu, přibyl prezidentově kampani milion dárců.

Na straně demokratů, kteří zatím ve dvou státech vybírali svého kandidáta pro listopadové prezidentské volby, v posledních dnech oživila podpora těm, kteří si vedli dobře zejména v New Hampshire. Jak napsala agentura Reuters, senátorka Amy Klobucharová, která v tomto východoamerickém státě skončila třetí, dokázala v prvních čtyřech hodinách po ohlášení výsledku získat 2,5 milionu dolarů. Za poslední čtvrtletí loňského roku si Klobucharová dokázala zajistit 11,4 milionu dolarů, tedy dvojnásobek ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Není to ale ani polovina peněz pro kampaň bývalého starosty South Bendu v Indianě Peteho Buttigiega, který si vedl dobře v Iowě i v New Hampshiru.

Co do finančních prostředků jsou na tom mezi demokratickými uchazeči nejlépe miliardáři Tom Steyer a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg, jejichž kampaně mají k dispozici 205 respektive 200 milionů dolarů. Z finančního hlediska je na třetím místě vermontský senátor Bernie Sanders, který má k dispozici přes 100 milionů dolarů. Primární volby v New Hampshire Sanders těsně vyhrál nad Buttigiegem.

Trumpova kampaň získala i díky hrozbě impeachmentu 200 milionů dolarů. Cílem je miliarda
5 (100%) 2 hlasování
Diskuze