Trumpova kampaň získala i díky hrozbě impeachmentu 200 milionů dolarů. Cílem je miliarda - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trumpova kampaň získala i díky hrozbě impeachmentu 200 milionů dolarů. Cílem je miliarda

čtk,
Trumpova kampaň získala i díky hrozbě impeachmentu 200 milionů dolarů. Cílem je miliarda

Skupiny podporující amerického prezidenta Donalda Trumpa shromáždily pro jeho volební kampaň jenom za leden 200 milionů dolarů (4,6 miliardy korun). Peníze kampaň získala v době, kdy vrcholila jednání o ústavní žalobě na prezidenta.

Celostátní výbor Republikánské strany (RNC) spolu s Trumpovou kampaní od začátku loňského roku daly dohromady 525 milionů dolarů. Jejich cílem je získat miliardu.

Šéfka RNC Ronna McDanielová řekla, že strana má k dispozici 500 tisíc vyškolených dobrovolníků. Brad Parscale, který vede Trumpovu kampaň, upozornil, že „finanční podpora pro prezidenta překonává rekordy“ také za přispění „podvodné ústavní žaloby“.

„Naše kampaň bude v roce 2020 nezastavitelná,“ dodal Parscale.


Slabý Biden a chaos mezi demokraty: Trumpovi se rozehrává ideální scénář

Americký prezident Donald Trump

Od září, kdy demokraté zahájili kroky, které vedly k procesu impeachmentu, přibyl prezidentově kampani milion dárců.

Na straně demokratů, kteří zatím ve dvou státech vybírali svého kandidáta pro listopadové prezidentské volby, v posledních dnech oživila podpora těm, kteří si vedli dobře zejména v New Hampshire. Jak napsala agentura Reuters, senátorka Amy Klobucharová, která v tomto východoamerickém státě skončila třetí, dokázala v prvních čtyřech hodinách po ohlášení výsledku získat 2,5 milionu dolarů. Za poslední čtvrtletí loňského roku si Klobucharová dokázala zajistit 11,4 milionu dolarů, tedy dvojnásobek ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Není to ale ani polovina peněz pro kampaň bývalého starosty South Bendu v Indianě Peteho Buttigiega, který si vedl dobře v Iowě i v New Hampshiru.

Co do finančních prostředků jsou na tom mezi demokratickými uchazeči nejlépe miliardáři Tom Steyer a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg, jejichž kampaně mají k dispozici 205 respektive 200 milionů dolarů. Z finančního hlediska je na třetím místě vermontský senátor Bernie Sanders, který má k dispozici přes 100 milionů dolarů. Primární volby v New Hampshire Sanders těsně vyhrál nad Buttigiegem.

Trumpova kampaň získala i díky hrozbě impeachmentu 200 milionů dolarů. Cílem je miliarda
5 (100%) 2 hlasování
Diskuze