Účet za 46 miliard dolarů. Analýza ukázala, na kolik přišla americké firmy Trumpova cla - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Účet za 46 miliard dolarů. Analýza ukázala, na kolik přišla americké firmy Trumpova cla

, čtk,

Cla uvalená americkým prezidentem Donaldem Trumpem v rámci snahy o restrukturalizaci obchodních vztahů Spojených států vyšla tamní podniky od února 2018 na zhruba 46 miliard dolarů (více než bilion korun). Vývoz amerických produktů, které se staly terčem odvetných opatření, navíc prudce klesl. Vyplývá to z analýzy údajů amerického ministerstva obchodu, kterou provedla poradenská společnost Trade Partnership Worldwide.

Za částkou 46 miliard dolarů stojí především cla na dovoz z Číny, která americké podniky podle analýzy přišla zhruba na 37,3 miliardy dolarů. Spojené státy a Čína spolu od roku 2018 vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla.

Analýza rovněž ukázala, že export amerického zboží, které se stalo terčem odvetných cel ze strany Číny a dalších zemí, klesl ve 12 měsících do konce loňského listopadu o 23 procent oproti roku 2017, tedy období před začátkem platnosti cel. V případech, kdy byla tato odvetná cla odstraněna, se navíc export prozatím nedokázal vrátit na dřívější úrovně, upozornil viceprezident společnosti Trade Partnership Worldwide Dan Anthony.


Trumpovi pomáhá impeachment. Jeho štáb mobilizuje voliče, vybral rekordní částku

 Americký prezident Donald Trump


Peking a Washington minulý měsíc oznámily dosažení první fáze obchodní dohody, a odvrátily tak eskalaci obchodní války. Tuto dílčí dohodu by měly obě strany podepsat příští týden.

Spojené státy by v rámci dílčí dohody měly u dovozu z Číny v roční hodnotě 120 miliard dolarů snížit cla o polovinu na 7,5 procenta. Ponechají však v platnosti 25procentní cla na import z Číny v roční hodnotě 250 miliard dolarů.

Dále čtěte:

Obchodní válka: Čína oznámila odvetná cla, Trump vyzval americké podniky k přesunu výroby

Trumpova cla na čínský dovoz zaplatí Američané, tvrdí Fed

Obchodní válka Číny s USA může přerůst v ozbrojený konflikt, varuje Kissinger

Čína obchodní dohodu s USA chce, je ale připravena k odvetě, vzkazuje Si Ťin-pching

Úspěch protekcionismu. Deficit zahraničního obchodu USA je nejnižší za více než tři roky