Trumpova čistka pokračuje. Hlavní stratég Bannon skončil - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trumpova čistka pokračuje. Hlavní stratég Bannon skončil

, čtk,
Trumpova čistka pokračuje. Hlavní stratég Bannon skončil
Zdroj: čtk

Steve Bannon skončil ve funkci hlavního stratéga Bílého domu a vrátil se do vedení zpravodajského webu Breitbart News, jenž byl pod jeho vedením znám výrazně protipřistěhovaleckou a nacionalistickou rétorikou. Prezident Donald Trump poděkoval Bannonovi za služby, zejména během kampaně.

Ve funkci hlavního stratéga Bannon skončil v pátek. „Personální šéf Bílého domu John Kelly a Steve Bannon se dnes společně domluvili, že Bannon po dnešním dni funkci opustí,“ uvedla mluvčí prezidentského úřadu Sarah Huckabeeová Sandersová v prohlášení. „Jsme mu vděčni za práci, kterou odvedl a přejeme mu to nejlepší,“ pokračovala.

„Chtěl bych poděkovat Stevu Bannonovi za jeho služby. Připojil se ke kampani během mého úsilí o porážku křivácké Hillary Clintonové – bylo to skvělé! Díky S,“ vzkázal Trump svému někdejšímu spolupracovníkovi.

„Opouštím Bílým dům a budu bojovat za (prezidenta Donalda) Trumpa proti jeho oponentům – v Capitol Hillu, v médiích a v korporátní Americe,“ prohlásil Bannon několik hodin poté.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj, který se případem zabýval, uvedla, že Bannon dostal šanci odstoupit s podmínkami, které si určí. “ V posledních týdnech prezident dospěl ke konečnému rozhodnutí,“ uvedl zdroj s tím, že Bannon dostal šanci odstoupit dobrovolně, ale administrativa věděla, že mu nakonec bude muset dát výpověď.


Loterie o golf s Trumpem. Vyhozený Scaramucci měl velké plány

 Anthony Scaramucci vydržel v čele komunikace Bílého domu pouhých jedenáct dní


Bannon svou situaci tento týden zhoršil, když poskytl rozhovor liberálnímu listu American Prospect, v němž podle některých podkopával Trumpovu politiku vůči KLDR. Sám Bannon se prý domníval, že mluví se zaměstnanci vysoké školy a rozhovor je mimo záznam.

Americký list NYT o tom, že se Trump chystá Bannona propustit, s odvoláním na dva nejmenované zdroje v administrativě, informoval už před oficiálním prohlášením. NYT mimo jiné uvedl, že podle zdroje blízkého Banonovi vrchní stratég podal výpověď už 7. srpna. Oficiální oznámení prý mělo přijít tento týden, ale bylo odloženo kvůli nepokojům ve Virginii.

Bannonova kariéra:

– Bannon je spoluzakladatelem zpravodajského webu Breitbart.com, který byl pod jeho vedením znám výrazně protipřistěhovaleckou a nacionalistickou rétorikou.

– Jeho jmenování strategickým poradcem nově zvoleného prezidenta Trumpa vloni v listopadu ohromilo vedení Demokratické strany. Skupina demokratických poslanců tehdy vyzvala Trumpa dopisem, aby Bannona odvolal. Dopis podepsalo 169 ze 188 demokratických poslanců, kteří se odvolávali na články publikované na Bannonově serveru, které „útočí na Židy, muslimy a další skupiny obyvatel.“ Trump v reakci Bannona obhajoval a jeho web označil za pouhou publikační platformu.

– Bannon nastoupil do funkce spolu s Trumpem 20. ledna a již na konci ledna stál podle médií za kontroverzním dekretem prezidenta, který zakazuje vstup do země občanům sedmi muslimských zemí.

– Na začátku dubna Trump Bannona odvolal z funkce stálého člena Národní bezpečnostní rady (NSC), která je klíčovým poradním orgánem prezidenta v otázkách boje proti terorismu či vojenských misí.

– Tlak na jeho odvolání z pozice hlavního stratéga zesílil v posledních dnech. Přispěla k tomu zejména Trumpova zprvu zdrženlivá reakce na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty, již někteří dávají do souvislosti s Bannonovými radikálními postoji. Včera Bannon učinil pro mnohé nečekaný výrok a odsoudil bělošské nacionalisty, pravicové radikály nazval „klauny“.

– Steve Bannon se narodil 27. listopadu 1953 v Norfolku v americkém státě Virginia.

– Vystudoval Georgetownskou univerzitu a v roce 1983 získal titul MBA na Harvardu.

– V 80. letech pracoval pro investiční banku Goldman Sachs, kde měl na starosti projekty ze světa médií a zábavy. Poté založil vlastní firmu, která nabízela finanční služby a poradenství v Hollywoodu. Produkoval také několik snímků, v roce 2004 natočil dokument Tváří v tvář zlu o bývalém americkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi a jeho politice vůči Sovětskému svazu.

– V srpnu 2016 se stal šéfem Trumpova volebního týmu. Krátce poté list New York Post informoval, že Bannon byl před 20 lety obviněn z domácího násilí vůči své tehdejší manželce.

– Patří k rázným kritikům establishmentu, kritiky je označován za krajního nacionalistu. Během kampaně se podílel na jejím přiostřování v době prezidentských debat, když sehnal Trumpovi trojici žen, které tvrdily, že se staly oběťmi sexuálního obtěžování bývalého prezidenta a manžela Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové Billa Clintona. Ostře kritizoval také prezidenta Baracka Obamu.

– Je podruhé ženatý.

Čtěte také:

Twitter žije z Trumpa. Jeho odchodem by přišel o 45 miliard

Od koho unikají informace? V Bílém domě vře spor

Trump zaútočil na CNN. Vyhrožuje novinářům násilím, kritizují média

Co znamenají „obrovské náklady“ v řeči Trumpa? 0,0014 procenta


Ohodnoťte tento článek
Diskuze